سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>

 

آشنایی با كاشت و روشهای پرپشت كردن مو

 


www.mihansalamat.com  | کانون سلامت ایرانیان  |

 

ریزش مو یكی از ناراحت كننده ترین مسایلی است كه یك فرد در دوران زندگی خود با آن رو به رو می شود، چون وجود مو بر روی سر از نظر ظاهر بسیار مؤثر است و افرادی كه دچار ریزش وسیع مو هستند از نظر ظاهری مسن تر از همسن های خود (كه موهایشان نریخته) به نظر می رسند.
بعضاً ریزش مو در افراد واكنش های مختلفی را ایجاد می كند، در مواردی برخی از بیماران با این مسأله به این علت كه كاری نمی توان برای درمان ریزش مو یا طاسی كرد، كنار آمده اند، اما برخی دیگر از بیماران كه در سنین 18 تا 35 سال قرار دارند دچار استرس و حتی افسردگی می گردند.

این گروه به دلیل ریزش مو و عوارض روحی و روانی، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و از انجام كارهای روزمره و حضور در اجتماعات دوری می كنند.
برای ریزش مو چندین عامل مطرح گردیده كه عبارتند از:


- ارث، تغییرات هورمونی، استرس و شوك ها، تغذیه، بهداشت، داروها، تصادفات- سوختگی و...
از موارد ذكر شده، دو عامل اول و دوم بیشترین دلیل در ریزش موها می باشد. ارث و تغییرات هورمونی حدود 90 درصد علت ریزش مو و طاسی را در آقایان و خانمها تشكیل می دهند.

درمان دارویی:


برای ریزش مو تاكنون درمان دارویی قطعی مطرح نگردیده، البته توسط شركتهای مختلف داروهای زیادی برای درمان طاسی و یا ریزش مو عرضه گردیده كه در حد تبلیغات می باشد. یعنی تمام این داروها چه شیمیایی و چه گیاهی یا مؤثر نمی باشند و یا تا حدودی ریزش مو را به تأخیر می اندازد، اما این داروها توان رشد مجدد موهای از بین رفته را ندارند.
از این داروها می توان به دو دارو اشاره كرد كه در حال حاضر با وسعت زیاد در حال مصرف می باشند.


1) ماینوكسیدیل MINOXIDIL
با اسامی تجاری لونیتین LONITEN روگین ROGAINE كه در اصل یك داروی كاهش دهنده فشار خون بوده؛ در بررسیهایی روی بیمارانی كه از این دارو استفاده می كردند مشاهده گردید در بعضی از آنها سرعت ریزش مو كاهش یافته و در مواردی نیز قسمتهایی از موی سر كه دچار ریزش گردیده، موهای كركی و بسیار نازك در آن قسمت رشد نموده، ولی در همان اندازه باقی مانده و رشد بیشتری نخواهند كرد.

البته این دارو را در خانمها و آقایان می توان استفاده نمود، اما در خانمها احتمال رشد موهای زائد در قسمتهای دیگر بدن وجود دارد. این دارو نیز مانند سایر داروها می تواند ایجاد عارضه نماید، بنابراین مصرف آن حتماً باید زیر نظر پزشك باشد. البته باید به این نكته بسیار مهم توجه نمود كه در صورت قطع مصرف دارو، موهای سر با شدت و تعداد بیشتری دچار ریزش خواهند شد.


2) فیناسترید FINASTERIDE
در اصل دارویی است كه برای جلوگیری از رشد خوش خیم غده پروستات در آقایان مصرف می شود و حدود سه سال است این دارو به عنوان داروی جلوگیری از ریزش مو برای آقایان تجویز می گردد.


مورد مصرف این دارو فقط در آقایان است و عارضه بسیار مهم آن كه باید به آن توجه شود كاهش توان جنسی است. زمان مصرف این دارو نیز مانند داروی قبلی دایمی است و در صورت قطع آن با ریزش شدید مو مواجه خواهیم شد؛ بنابراین پیشنهاد می شود قبل از مصرف دارو به این نكته مهم توجه شود كه آیا برای زمان طولانی قادر به مصرف مداوم آن خواهید بود؟ و آیا عوارض ناشی از مصرف این دارو را می توانید قبول نمایید؟


معرفی یكی از روشهای درمان طاسی و كاهش تراكم مو:

جراحی كاشت موی زنده و قابل رشد
در بیشتر افرادی كه دچار ریزش مو با زمینه ارثی می باشند موهای ناحیه پشت سر و كنار گوشها به علت نداشتن ژن حساس به ریزش مو دچار آسیب كمتری می گردند و معمولاً موهای این ناحیه در تمامی طول عمر باقی می مانند.

 از حدود دهه پنجاه، انتقال مو از ناحیه پشت سر به قسمتهایی كه دچار ریزش شده به صورت جراحی شروع گردید كه تا حدود 15 سال قبل به صورت كاشت درشت بود كه اصطلاحاً به آن «كاشت عروسكی» گفته می شود. در این روش توسط وسیله ای استوانه ای شكل با لبه ای تیز به نام «پانچ» كه دارای قطر3 تا 5 میلی متر است از ناحیه پشت سر، پوست با ریشه مو برداشته می شود و در ناحیه جلوی سر كه دچار ریزش یا كم پشتی شده است كاشته می شود.

 از مشكلاتی كه در این روش وجود دارد این است كه در هر جلسه بیش از 20 تا حداكثر 150 گرافت درشت نمی توان منتقل نمود و مسأله دوم و مهمتر رویش این موها است كه به صورت دسته ای رشد می كنند یعنی در هر گرافت حدود 8 تا 10 تار مو وجود دارد و در ضمن فاصله گرافتها از یكدیگر حدود 1سانتی متر یا بیشتر است و موها مانند موهای عروسك از یك منفذ به صورت دسته های 8 تا 10 تار مویی رشد می نماید و در نتیجه منظره خوبی ایجاد نمی كنند.روش جدید كاشت مو كه از حدود پانزده سال پیش انجام می گیرد روش میكروگرافت و مینی گرافت نامیده می شود.

این روش با توجه به وسایل و ابزار جدیدی كه ساخته شده دچار تحول عظیمی گردیده و به موهایی كه به این سبك كاشته می شوند حالت طبیعی و زیباتری می دهد.در این نوع جراحی یك نوار از پشت سر بیمار برداشته می شود كه عرض حدود 15 میلی متر و طولی در حدود 150 تا 300 میلی متر ( 15 تا 30 سانتی متر) خواهد داشت.

 پس از برداشت نوار قسمت بالای محل برداشت به قسمت پایین بخیه زده می شود و محل بخیه به وسیله موهای خود بیمار پوشیده می شود.سپس این نوار توسط تیم كاشت به قطعات یك میلی متر و 0/7 میلی متر تقسیم می شود. هر یك از این قطعات «گرافت» نام دارد.
هر میكرو گرافت بسته به تراكم موی پشت سر فرد دارای یك تار مو و مینی گرافتها 2 تا 4 تار مویی خواهند بود.


پس از مشخص شدن تعداد گرافتها توسط تیم كاشت، به همان تعداد در محلی كه دچار ریزش یا كم پشتی شده توسط پانچهای 0/7 و 1 میلی متر پانچ و آماده می گردد. سپس گرافتها یكی یكی در محل خود كاشته شده و این موهای كاشته شده پس از 2 تا 3 ماه رشد دایمی خود را شروع خواهند كرد.


چند توضیح
1) در این روش سرعت عمل جراحی بسیار مهم است، زیرا این قسمت از پوست سر كه از جریان خون خود جدا گردیده باید هر چه سریع تر در محل خود جایگزین شود. بنابراین به طور مثال اگر از زمان برداشت نوار پشت سر تا كاشت مو در منطقه مربوط 5 تا 6 ساعت به طول بینجامد، حدود 2درصد از موهای كاشته شده دیرتر از بقیه موها رشد خواهند كرد و یا دچار عدم رشد خواهند شد.

 حالا اگر طول عمل جراحی برداشت و كاشت مو از 6ساعت بیشتر شود تعداد گرافتهایی كه دچار آسیب دیدگی می شود، به 8 تا 12 درصد افزایش خواهند یافت، پس یك ساعت اختلاف زمان در انجام عمل جراحی درصد عدم رشد را 3 تا 4 برابر افزایش می دهد، بنابراین سرعت عمل تیم جراحی كاشت مو در میزان رشد موهای كاشته شده بسیار مؤثر خواهد بود.

2) تعداد گرافتی كه در یك جلسه می توان برای یك فرد كاشت به طول نواری بستگی دارد كه توسط پزشك برداشته می شود و معمولاً بین 1000 تا 1800 گرافت می باشند و در این تعداد گرافت، حدود 3000 تا 6000 تار مو رشد خواهد كرد. البته این تعداد تار مو به فاصله مویی پشت سر خود بیمار نیز بستگی دارد.


3) پس از عمل جراحی كه حدود 6-5 ساعت به طول می انجامد بیمار پانسمان شده و به منزل فرستاده می شود.


4) موهای كاشته شده 2 تا 3 ماه پس از كاشت، رشد دایمی خود را شروع خواهند نمود و به نگهداری و مراقبت دارویی خاصی نیاز ندارند.


5) از ناحیه پشت سر (بسته به وضعیت بیمار) بین 1تا 5 جلسه 1000 تا 1800 گرافت (در جلسه) می توان برداشت كرد و برای فردی كه دچار طاسی وسیع می باشد 3 تا 4 جلسه جراحی نیاز است.


6) باید توجه داشت هزینه این روش بسیار بالاست و قبل از اقدام باید تمام جوانب آن را درنظر گرفت. 

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات