سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>

چرا باید این همه واكسن به كودكم بزنند؟

 

www.mihansalamat.com  | کانون سلامت ایرانیان  |


از تماشای منظره تزریق به فرزند برای تمام والدین ناخوشایند است. اما برنامه واكسیناسیون به منظور پیشگیری از بیماریهای خطرناك تهیه شده است و مهمترین بخش تامین سلامت كودك را تشكیل می دهد.

 

بعضی از این بیماریها (نظیر فلج اطفال و دیفتری) صد سال پیش از این بسیار شایعتر بودند ولی امروزه بعلت انجام واكسیناسیون بندرت دیده می شوند. مركز مبارزه با بیماریها در هر كشور بسته به سطح ایمنی عمومی و بیماریهای خطرناك شایع برنامه واكسیناسیون خاصی را برای كودكان و بزرگسالان تنظیم می كند.

واكسن ها چگونه از بیماریها پیشگیری می كنند؟


واكسن ها از میكروب یا ویروس كشته شده و یا ضعیف شده كه عوامل بیماریهای خاص هستند ساخته شده اند. با تزریق واكسن سیستم ایمنی تحت حمله این میكروب ها و یا ویروس ها قرار می گیرد و در نتیجه ترشح آنتی بادی ها یا پادتن ها دربدن بالا می رود. این آنتی بادی ها در بدن كودك فعال باقی می مانند و در صورتیكه بدن با بیماری واقعی مواجه شود آن را در مقابل آن ویروس یا میكروب محافظت می كنند. بعنوان مثال اگر سیاه سرفه در منطقه شما شایع شود احتمال ابتلا كودك شما كه واكسینه شده است به مراتب كمتر از كودكی است كه واكسینه نشده است.

چه واكسنهایی و در چه زمانهایی باید برای كودك تزریق شود؟


برنامه واكسیناسیون كشوری ایران برای كودكان از بدو تولد بصورت زیر تعیین شده است:

 

زمان تجویز ب ث ژ قطره خوراكی فلج اطفال هپاتیت سه گانه (دیفتری، كزاز، سیاه سرفه) MMR
بدو تولد ü ü ü    
2 ماهگی   ü ü ü  
4 ماهگی   ü   ü  
6 ماهگی   ü ü ü  
یك سالگی         ü
18 ماهگی   ü   ü  
4 تا 6 سالگی   ü   ü ü

كارت مراقبت كودك چیست و استفاده از آن در واكسیناسیون چه كمكی می كند؟

در ایران هر كودكی یك كارت مخصوص مراقبت كودك دارد كه در آن جدول واكسینایون، تغذیه و پایش رشد در نظر گرفته شده است. كودك شما نیز حتما این كارت را دارد و اگر اینطور نیست بهتر است در اولین فرصت به یكی از مراكز بهدشتی و درمانی در محدوده محل زندگی خود مراجعه نمائید و برای وی پرونده تشكیل داده و كارت مراقبت كودك را دریافت نمائید.

اگر شما برای مراقبتهای دوران بارداری به چنین مراكزی مراجعه كرده باشید حتما با نشانی و روش كار آنها آشنا هستید. در غیر اینصورت می توانید از دانشگاه علوم پزشكی محدوده خود در مورد آن اطلاعاتی كسب كنید. خصوصیات هر یك از این واكسنها چیست؟

واكسن ب ث ژ: این واكسن با استفاده از باكتری ضعیف شده سل علیه این بیماری ساخته شده و به صورت زیر جلدی در ناحیه بازو در بدو تولد تزریق می شود. بهترین سن برای تلقیح واكسن ب. ث . ژ بدو تولد است، از آن به بعد تا 2 ماهگی بدون انجام تست می توان واكسن ب.ث.ژ را تلقیح نمود. اگر تا سن یك سالگی تزریق نشده باشد ابتدا تست PPD انجام می شود و در صورتی كه تست منفی باشد تزریق انجام می شود.

 معمولا جای محل تزریق باقی می‌ماند و اگر دیده نشود لازم نیست تزریق تكرار شود. در بعضی از موارد تورم عقده های لنفاوی زیر بغل بعد از تزریق واكسن مشاهده می شود كه معمولا با گذشت زمان برطرف شده و نیاز به درمان خاصی ندارد.

قطره خوراكی فلج اطفال: فلج اطفال یك بیماری حاد ویروسی است كه می تواند منجر به فلج دائم دسته ای از عضلات بدن شود. برای جلوگیری از این بیماری ناتوان كننده و سخت، بهترین راه واكسیناسیون است. واكسن به صورت قطره خوراكی و با استفاده از ویروس ضعیف شده ساخته شده است.

واكسن هپاتیت B: این ویروس از راه خونی (مانند انتقال خون)، از راه جنسی و از طریق مادر به فرزند (در دوران بارداری) منتقل می‌شود. افرادی كه بیشتر در تماس با بیماران هستند مانند پرسنل و بیماران بخش دیالیز، پزشكان، دندانپزشكان، پرستاران و پرسنل بانك خون بیشتر در معرض ابتلاء به این بیماری بوده و بعنوان گروه پرخطر باید واكسینه شوند.

 واكسن این بیماری از سال 1372 جزو برنامه واكسیناسیون كشوری اطفال گنجانده شده است. عوارض واكسن خیلی كم بوده شامل درد و قرمزی در ناحیه تزریق، سردرد مختصر و احساس كسالت است.

واكسن سه گانه: این واكسن با استفاده از باكتری كشته شده سیاه سرفه و سموم باكتریهای دیفتری و كزاز ساخته می شود. دیفتری، كزاز و سیاه سرفه بیماری های خطرناكی هستند كه می توانند موجب مرگ یا عوارض شدید شوند. عارضه این واكسن معمولا تب و بیقراری است كه ممكن است تا چند روز ادامه یابد، در این صورت می توانید از پاشویه و استامینوفن برای كاهش تب در كودك استفاده كنید.

 اگر بعد از تزریق، تب 40 درجه یا تشنج دیده شود حتما آنرا در نوبت های بعدی متذكر شوید تا از واكسن دو گانه اطفال استفاده شود.

واكسن دو گانه اطفال: این واكسن شبیه به واكسن دوگانه بزرگسالان یعنی شامل واكسنهای دیفتری و كزاز است و تنها فرق آن مقدار بیشتر واكسن دیفتری است.

واكسن MMR (سرخك، سرخجه، اوریون):

 علائم بیماری سرخك عبارتند از تب بالا و چند روزه، آب ریزش بینی، التهاب ملتحمه چشم و جوشهائی كه بعد از شروع تب ظاهر می شوند. التهاب پرده مغز، التهاب گوش میانی و برونشیت ممكن است در ادامه علائم سرخك ظاهر شوند. در بعضی از كشورها میزان مرگ ومیر به 10% مبتلایان می رسد.

 سرخجه نیز با بثورات جلدی همراه است و علائم آن نظیر تب و سرفه، خفیف تر از سرخك بوده و بیماری خطرناكی نیست. خطر این بیماری مربوط به خانم های باردار است كه در صورت ابتلا، احتمال نقص مادرزادی را در جنین بشدت افزایش می دهد.

آیا واكسیناسیون باید تحت هر شرایطی، مثل بیماری كودك، انجام شود؟


در اكثر موارد بیماری واكسیناسیون انجام می شود، به جز چند مورد خاص كه توضیح داده خواهد شد. مثلا شل بودن مدفوع یا سرماخوردگی معمولی نباید مانع از انجام ایمن سازی شود. برنامه ایمن سازی كودكان نارس ویا كم وزن نیز طبق جدول ایمن سازی عادی است و تجویز به موقع واكسنها توصیه می شود.

 ابتلا به سوء تغذیه نیز نه تنها مانعی برای ایمن سازی نیست، بلكه ایمن سازی به موقع كودكان مبتلا به سوء تغذیه بشدت توصیه می شود چرا كه آنها را نسبت به بیماریهایی كه بیشتر در معرض ابتلا به آنها هستند مقاوم می كند.


برای هیچ واكسنی جز سیاه سرفه محدودیت سنی وجود ندارد و در صورت عدم سابقه ایمن سازی باید با برنامه عمل شود .

در چه مواردی نباید واكسیناسیون انجام شود یا با تغییرات انجام می شود؟

در مورد كودكان مبتلا به آلرژی شدید و یا ضایعات و عوارض مغزی و عصبی واكسناسیون با احتیاط و با نظر پزشك كودكان انجام می گیرد.


در كودكان تب دار یا مبتلا به بیماری های حاد شدید تا رفع تب و بیماری فقط تزریق واكسن سه گانه را به عقب می اندازند.


به كودكان پس از سن شش سالگی و نوجوانان، اگر مایه كوبی توام ضرورت یابد باید حتما واكسن ویژه بزرگسالان تزریق شود. همچنین برای كودكانی كه سابقه بیماریهای مزمن چركی، ناراحتیهای عصبی، تشنج، ضایعات مغزی و یا سابقه خانوادگی بیماریهای عصبی را دارند واكسن سه گانه تجویز نمی شود.


در اختلالات ایمنی ، چه اولیه و چه اكتسابی مثل لوسمی ( سرطان خون) و غیره واكسنهای ویروسی زنده و واكسن سل (BCG)منع استعمال دارند.


به علت ریشه كنی آبله در جهان، تلقیح آن به هیچ وجه لازم نیست.


در افراد مبتلا به هموفیلی واكسن هپاتیت B بایستی زیر جلد تزریق شود.


واكسن آنفولانزا چیست و آیا برای كودكم لازم است؟


واكسن آنفولانزا یا معروف به واكسن سرماخوردگی شامل چند ویروس شناخته شده است كه تا حدی ضعیف شده اند و از طریق تزریق عضلانی می توانند تا 80 درصد ایمنی برای یك سال ایجاد كنند
طبقه بندی: واكسیناسیون،
برچسب ها: چرا باید این همه واكسن به كودكم بزنند؟، ناراحتیهای عصبی، تشنج، ضایعات مغزی، اختلالات ایمنی، واكسن سل، BCG، ریشه كنی آبله، سرطان خون، لوسمی، مایه كوبی توام، واكسیناسیون، آلرژی، سوء تغذیه، سرخك، سرخجه، اوریون، واكسن MMR، واكسن هپاتیت B، قطره خوراكی فلج اطفال، بیماران بخش دیالیز، پزشكان، دندانپزشكان، پرستاران، واكسن ب ث ژ، كارت مراقبت كودك، سیاه سرفه، )، MMR، واكسن ها چگونه از بیماریها پیشگیری می كنند؟، باید این همه واكسن به كودكم بزنند،
[ سه شنبه 19 بهمن 1389 ] [ 14:10 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic