سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>

 

نقش توانبخشی تغذیه ای در ترک اعتیاد

 

www.mihansalamat.com  | کانون سلامت ایرانیان  |

 

تغذیه مناسب، استراحت کافی، آرامش و ورزش، عوامل اصلی موفقیت درترک اعتیاد هستند. از آنجا که افراد معتاد به مواد مخدر بیمار تلقی می شوند و دچار سوء تغذیه هستند تهیه یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به ترک اعتیاد اهمیت فراوانی دارد.


 

مواد مخدر عمل جذب و هضم مواد مغذی و دفع سموم را مختل می کند و سبب بروز بیماری ها و مشکلات متعددی در بدن می شود.

یک برنامه غذایی مناسب حاوی پروتئین، مواد غذایی با ارزش زیستی بالا و غنی از کربوهیدرات مرغوب که در ترک اعتیاد تأثیر بیشتری دارند توضیحاتی را ارائه می دهد که در ادامه می آید. اصلاح تغذیه ای بیمار، عامل زیربنایی در توانبخشی جسمانی، روانی و سلامت مغزی فرد معتاد است لذا مصرف ویتامین ها و مواد معدنی همراه با برنامه غذایی در درمان عوارض تغذیه ای که ناشی از مصرف مواد مخدر است، مؤثر خواهد بود.


 مراجعه به متخصص تغذیه حداقل یک بار در زندگی برای همه افراد ضروری است چرا که فرد آگاه می شود که با توجه به فیزیک بدن خود چه آدابی را برای خوردن رعایت کند ,این امر موقعی  که فرد یک مشکلی هم دارد .ضروری تر به نظر می رسد .

 مشاور تغذیه ای در تمامی مقاطع زندگی همچنین بسته به شرایطی که فرد در آن قرار دارد بسیار مهم است لذا توجه به برنامه غذایی افراد معتاد و یافتن جانشینی برای مواد مخدر، ایجاد اشتها و استفاده از میان وعده غذایی متعادل برای بهبود یافتن ضروری است.

وعده غذایی نامنظم و نداشتن میان وعده غذایی سبب ایجاد تغییرات قند خون و به دنبال آن افزایش نیاز فرد معتاد به مواد مخدر می شود و خطر اعتیاد مجدد را افزایش می دهد. پس از ترخیص فرد از مراکز توانبخشی برای بهبود اختلالات تغذیه ای باید تغییرات وزن فرد کنترل و پیگیری شود و حداقل هفته ای یک بار جلسه مشاوره با مشاور تغذیه ای برای پیگیری وزن و همچنین میزان پیشرفت در درمان اختلال تغذیه ای به دنبال پیروی از الگوی صحیح غذایی صورت گیرد.

اگر به فرد معتاد به چشم یک بیمار نگاه کنیم، که واقعیت هم همین است، خواهیم فهمید او نیز باید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کند تا هرچه زودتر بتواند با بیماری خود مبارزه کند و آن را شکست دهد.

مشکلات تغذیه ای معتادان، عبارتند از :


تهی شدن ذخایر کبدی ، سوء جذب ، غیر فعال شدن ویتامین ها ، بی اشتهایی، تحلیل اندام ها و عضلات و افزایش دفع مواد مغذی به علت افزایش ادرار و اسهال. طی دوران ترک اعتیاد، بدن دچار استرس های جسمانی و پریشانی های روانی است.

 به دنبال این استرس ها، عوارضی مانند تهوع، استفراغ و اسهال بروز می کند و به اختلال در نمک ها، مایعات بدن و تعادل کالریک بدن منجر می شود. رژیم غذایی باید طوری تنظیم شود که در حد امکان اختلالات و عوارض سخت دوران ترک اعتیاد را کاهش دهد.

باید نوع و شدت کمبود مواد مغذی در اسرع وقت مشخص شود تا نوع مکمل های تغذیه ای مورد نیاز تعیین شود . سیستم ایمنی بدن در بیشتر معتادان به دلایل گوناگون ازجمله رژیم غذایی نامناسب دچار اختلال می شود و به همین دلیل معتادانی که در معرض ویروسhiv هستند، خطر آلوده شدن در آنها بیشتر می شود.

احتمالا رژیم غذایی ناکافی، از عوامل محرک رشد و انتشار ویروس تا مراحل بروز عفونت است. چنانچه ویروس ایدز در فرد معتاد تشخیص داده شد، باید از رژیم غذایی غنی از کالری و مواد مغذی به همراه مکمل استفاده شود.

 نقش مهم ویتامین ها و ریزمغذی ها

  نقش ویتامین ها و ریزمغذی ها در رژیم غذایی افراد معتاد به این صورت است که: ویتامین هایa، c و e به عنوان ویتامین هایی که برای بهتر عمل کردن سیستم دفاعی بدن ضروری هستند، نقش اصلی را ایفا می کنند .

 همچنین توجه به نکات زیر ضروری است:

 1- رژیم های غذایی سم زدا انواع مختلفی دارند، اما عمدتا توصیه می شود یک رژیم غذایی مناسب و سرشار از سبزی های خام، آب فراوان، میوه ها و لبنیات مانند ماست مصرف شود و از غذاهایی همچون گوشت قرمز و محرک ها، تا حد امکان پرهیز شود.

 2- مصرف پروتئین برای یک فرد معتاد الزامی است. عضلات فرد معتاد تخریب می شوند، در نتیجه باید یک وعده غذایی حاوی گوشت سفید مانند مرغ و ماهی یا مواد غذایی که پایه پروتئینی دارند در غذای روزانه این افراد گنجانده شود.

 3- فرد معتاد بایدروزانه بین 3 تا 4 لیتر آب بنوشد، زیرا سم زدایی کاملا وابسته به مصرف مایعات فراوان است و نباید بدن دچار کم آبی شود.

4- ریزمغذی هایی همچون روی، کروم، منیزیوم، سلنیوم و گلوتامین، وضعیت سیستم دفاعی بدن را بهبود می بخشند و یک فرد معتاد باید از حیث این ریزمغذی ها به طور کامل تأمین شود.

5 - فرد معتاد در معرض ابتلا به یبوست است، به همین علت مصرف سبزیجات تازه، نان های سبوس دار و میوه های پرفیبر همراه با پوست نباید فراموش شود. حداقل یک وعده کامل از منابع پروتئینی همچون عدس، لوبیا، سویا، غلات و جو را در رژیم غذایی روزانه فرد معتاد قرار دهید.

 حداقل در روز 5 واحد میوه تازه عموما شامل پرتقال، گریپ فروت، لیمو، توت فرنگی، سیب، موز و کیوی (با پوست) در رژیم غذایی او قرار گیرد.روغن های مناسبی همچون روغن ماهی، روغن کانولا و روغن زیتون به دلیل غنی بودن از ویتامینe به مقدار لازم استفاده شوند. افراد معتاد به سبب بی توجهی به برنامه غذایی خود، دچار اختلالات گوارشی متعددی مثل، اسهال، یبوست، اشکال در هضم غذا و کاهش اشتها می شوند.

با توجه به اینکه مصرف شکر و قهوه تغییرات رفتاری نامطلوبی ایجاد می کند بهتر است در مراحل اولیه ترک اعتیاد مصرف نشود یا به مقدار خیلی کم مصرف شود. راهکارهایی مفید برای بهبود کیفیت ترک اعتیاد معمولا ترکیب مواد مغذی در برنامه غذایی ترک اعتیاد باید شامل 25درصد پروتئین، 45درصد کربوهیدرات و 30درصد چربی باشد.

 تأمین پروتئین به این معنا نیست که حتما باید پایه گوشتی داشته باشد بلکه با تلفیقی از حبوبات و غلات و لبنیات می توان این کمبود را جبران کرد .

همچنین به نکاتی نیز باید توجه داشته باشید:

 - خوردن 3 وعده اصلی غذا و 3 میان وعده در هر روز
- نوشیدن دم کرده های گیاهی به جای قهوه برای کاهش دریافت کافئین
- خوردن میوه و سبزیجات تازه
- خوردن غذاهای تهیه شده از غلات کامل (سبوس دار)
- خوردن انواع محصولات تهیه شده از غلات، لوبیا و سایر دانه های خوراکی به مقدار زیاد و کاهش مصرف گوشت قرمز به دلیل دیرهضم بودن آن
- حذف یا کاهش مصرف شکر و آگاهی از وجود قند پنهان در کاکائو و چاشنی ها
- آگاهی از وجود کافئین در بیشتر داروهای تجویز شده پزشک یا داروهای بدون نسخه
طبقه بندی: مطالب جالب و خواندنی، دانستنیهای پزشکی، توصیه های پزشکی،
برچسب ها: نقش توانبخشی تغذیه ای در ترک اعتیاد، مشکلات تغذیه ای معتادان، تهوع، استفراغ، مواد مخدر، برنامه غذایی مناسب حاوی پروتئین، مواد غذایی، توانبخشی جسمانی، روانی، و، سلامت، اصلاح تغذیه ای بیمار، عامل زیربنایی، مصرف مواد مخدر، وعده غذایی نامنظم، اختلالات تغذیه ای معتادان، تغذیه در ترک اعتیاد، خطر اعتیاد مجدد، مراکز توانبخشی، مراکز توانبخشی برای ترک اعتیاد، ترک اعتیاد، درمان اختلال تغذیه ای، ذخایر کبدی، سوء جذب، غیر فعال شدن ویتامین ها، بی اشتهایی، تحلیل اندام، علایم جسمی فرد معتاد، نقش مهم ویتامین ها، فرد معتاد، پرتقال، گریپ فروت، لیمو، توت فرنگی، سیب، موز، ویروسhiv، وعده غذایی متعادل، آرامش و ورزش، عوامل اصلی موفقیت درترک اعتیاد، آرامش، ورزش، عوامل، اصلی، موفقیت درترک اعتیاد، ترک، اعتیاد،
[ پنجشنبه 21 بهمن 1389 ] [ 13:28 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات