سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>

ویتامین  آ

www.mihansalamat.com

 

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت موادی به نام پیش سازهای ویتامین A وجود دارد که بتا کاروتن از آن جمله است. بتا کاروتن ترکیبی است که در بدن شکسته شده و به ویتامین A تبدیل می‌شود.

 

چون ویتامین A محلول در چربی است جذب آن در روده‌ها به هضم چربیها بستگی دارد. از این رو کسانی که در هضم چربیها مشکل دارند مثل مشکلات صفراوی ، باید میزان بیشتری ویتامین A دریافت کنند. به دلیل اینکه ، این ویتامین محلول در چربی است و قابلیت ذخیره شدن در کبد و بافتهای چربی را داراست و می‌تواند در زمان کمبود مصرف مورد استفاده قرار گیرد.

ویتامین A یکی از ویتامینهای بسیار مهم است و در بسیاری از فعالیتهای حیاتی بدن نقش دارد. از آن جمله: ویتامین A در رشد و نمو مؤثر است. ویتامین A در کیفیت بینایی مؤثر است. ویتامین A نقش اساسی در حفظ بافتهای مخاطی بدن (مثل لایه‌های مخاطی اندامهای گوارشی) دارد.

 ویتامین A در دستگاه ایمنی بدن و در تولید مثل مؤثر است. ویتامین A در بدن بوسیله مواد حمل کننده پروتئینی منتقل و به مکانهای مورد نیاز ارسال می‌شود . در صورتی که فردی کمبود شدید پروتئین داشته باشد مثل کودکان مبتلا به سوء تغذیه شدید ، عوارض کمبود ویتامین A در وی ظاهر می‌گردد.

اعمال ویتامین A


•ضد شب کوری و ضعف قوه بینایی است و در معالجه بسیاری از اختلالات چشمی مؤثر است.
•مقاومت بدن را در مقابل عفونت مجاری تنفسی زیاد می‌نماید.
•مدت بیماری را کوتاه می‌سازد.
•لایه خارجی بافتها و اندامهای بدن را سالم نگاه می‌دارد.
•برای رشد استخوانهای محکم ، پوست ، مو ، دندانها و لثه‌های سالم ضروری است.
•در موارد استعمال خارجی به بهبود آکنه ، زرد زخم ، کورک و دمل کمک می‌کند.
•در معالجه نفخ و اتساع بعضی از اعضای بدن و ازدیاد فعالیت غده تیروئید مؤثر است.

منابع ویتامین A


ویتامین A منابع غذایی زیادی دارد. ویتامین در مواد غذایی حیوانی و کاروتنوئیدها (پیش سازهای ویتامین A) در مواد غذایی گیاهی وجود دارند.

شیر پرچربی، خامه، کره، پنیر چرب و زرده تخم مرغ منابع خوب ویتامین A هستند. جگر حیوانات مختلف منبع غنی ویتامین A است. مصرف هفته ای یک بار یا ده روز یک بار جگر می تواند نیاز یک هفته را تأمین کند. روغن کبد ماهی، اگر چه معمولاً در رژیم غذایی روزانه مصرف نمی شود، اما منبع عالی ویتامین A است.

این گونه روغنها به عنوان مکمل غذایی توصیه می شوند. اما در استفاده از آنها باید جانب احتیاط را رعایت کرد، زیرا حاوی مقادیر زیاد در حد سمی، ویتامین Aهستند و ممکن است به آلاینده های محیطی که در کبد ماهی تجمع می یابند، آلوده باشد.

سبزیها و میوه های زرد، نارنجی، قرمز و سبز تیره منبع کاروتنوئیدها هستند. نمونه هایی از این مواد غذایی عبارتند از:

سبزیهای زردرنگ: هویج، کدو حلوایی، سیب زمینی، کدو خورشی.

میوه های زردرنگ: زردآلو، طالبی، انبه، هلو، شلیل.

سبزیهای دارای برگ سبز: برگ چغندر، خردل، ترب، کلم، گل کلم، کنگر فرنگی، اسفناج و سبزیهای سبز سالادی.

سبزیهای ساقه ای سبز: مارچوبه، بروکلی، ریواس.

میوه ها و سبزیهای قرمز: گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای قرمز.

صدها کاروتنوئید (پیش ساز ویتامین A) در مواد گیاهی وجود دارد که فقط حدود 50 تا از آنها در بدن قابل تبدیل به ویتامین A هستند. آنها متناسب با کلروفیل (سبزینه) در گیاهان وجود دارند؛ یعنی برگهایی که دارای کلروفیل بیشتری هستند، میزان ویتامین A بیشتری هم دارند. برگهای خارجی کاهو که اغلب مصرف نمی کنیم و به دلیل بالا بودن میزان کلروفیل تلخ هستند، دارای پیش ساز ویتامین A بیشتری نیز هستند.

ویتامین A نسبت به حرارت روشهای معمولی پختن و فرآیند کردن مقاوم است. مواد غذایی کنسروشده یا منجمدشده تا 9 ماه یا بیشتر، ویتامین A خود را حفظ می کنند. میوه ها و سبزیهای پلاسیده و خشک شده و چربیهای تندشده، مقادیر کمی ویتامین دارند، زیرا ویتامین آنها اکسید شده است. از نظر پایداری، ویتامین A علاوه بر حرارت (تا 100 درجه سانتی گراد) در مقابل نور نیز نسبتا پایدار است. بنابراین در اثر پخت از بین نمی رود مگر اینکه غذا را با روغن به مدت طولانی سرخ کنیم.


اوایل قرن بیستم به تعدادی موش در آزمایشگاه، غذاهایی به طور تصادفی می دادند که فاقد ویتامین Aبود و بعد از مدتی، تولیدمثل و رشد موشها دچار اختلال شد و همچنین مرگ و میر آنها افزایش یافت. مقدار کمی شیر به غذایشان افزودند و مشاهده کردند که مرگ و میر موشها کاهش یافت و تولید مثل آنها نیز برقرار شد. فاکتوری را که از شیر استخراج کردند به نام «ویتامین A» شناختند. دانشمندان اظهار داشتند که شیر ماده ای است که برای زندگی و تولید مثل انسان نیز مفید

است.

پژوهشهای دیگر نشان داد که علاوه بر غذاهای با منشأ حیوانی در گیاهان زرد مانند هویج نیز ماده ای وجود دارد که عمل ویتامین A را دارا می باشد. این ماده، همان کاروتن است که از واژه «کاروت» به معنی هویج گرفته شده است. کاروتن که به طور طبیعی در هویج وجود دارد، خود نمی تواند عمل ویتامین A را انجام دهد، اما قابلیت آن را دارد که در بدن انسان به ویتامین A تبدیل شده و نقش ویتامین مذکور را ایفا نماید.

بتاکاروتن، یک پیش ساز ویتامین A با رنگ زرد است و در سال 1324 (1945م) تولید شده است. (1)«FDA» مصرف آن را جهت استفاده به عنوان رنگ مصنوعی در غذاها تأیید کرده است. به مقدار وسیعی در ژلاتین، مارگارین، آشامیدنیهای غیر الکلی، مخلوطهای کیک و محصولات غلات به کار می رود.اعمال ویتامین A


* رشد:


ویتامین A در نمو و برقراری بافتهای پوششی و نمو استخوان نقش دارد. سلولهای پوششی نه تنها در لایه خارجی پوست، بلکه در مجرای تناسلی و تنفسی نیز وجود دارد. همچنین ویتامین A برای رشد طبیعی استخوان خصوصا رشد طولی استخوان ضروری است.


* بینایی:


ویتامین A جهت دید در روشنایی و همچنین در تاریکی ضروری است.

* ویتامین A در تکامل دندانها نقش دارد.

* ویتامین A در حفظ ایمنی بدن و مقاومت در مقابل عفونتها نقش مهمی ایفا می کند.


ویتامین A و سرطان


مطالعات بسیاری نشان داده اند که کاروتن و ویتامین A در برابر تعداد زیادی از سرطانها مثل ریه، پستان، مثانه، معده، رحم، حلق و دهان اثر محافظتی دارند. مطالعات بالینی نشان داده اند که ویتامین A سبب کاهش ایجاد زخمهای سرطانی یا پیش سرطانی شده است.

در حیوانات دیده شده است که بتاکاروتن در برابر سرطانهای پوست، اثر محافظتی دارد. لذا مصرف مقادیر زیاد منابع گیاهی که ذکر شد جهت پیشگیری و مقابله با سرطان توصیه می شود.

ویتامین A و کاروتن، اثر محافظت کننده بسیاری در برابر سرطان ریه و شاید به همان خوبی در سایر سرطانها دارند. مطالعات مکرر نشان داده اند که اضافه نمودن ویتامین A به رژیم غذایی حیوانات به طور قابل توجهی موارد ابتلا به تومور را که به وسیله عوامل سرطان زا تحریک شده اند کاهش می دهد. مطالعات اولیه در انسان نشان می دهد که ویتامین A، عامل محافظ در برابر ضایعات قبل از بدخیم شدن ریه و مخاط دهان بوده و اثر آنها در سایر ارگانها در حال مطالعه است.


رژیم غذایی پایه:


اهمیت سبزیها و میوه ها به عنوان منابع اصلی کاروتنوئیدها و شیر پرچربی به عنوان منبع اصلی ویتامین در رژیم غذایی پایه در جدول 1 نشان داده شده است. این ویتامین در زرده تخم مرغ همراه چربیها یافت می شود.

 


کمبود ویتامین A


فراوانی این کمبود در کودکان سنین 1 تا 5 سال یعنی «سن قبل از مدرسه» و مخصوصا در شیرخواران در ماههای از شیرگیری حداکثر است. کمبود ویتامین A در بالغین خیلی نادر است چون معمولاً دارای ذخایر کبدی بیشتری هستند. با وجود این کمبود اولیه به علل بیماریهای مختلف ممکن است مشاهده گردد: هپاتیت ویروسی، همچنین بیماریهایی که جذب چربیها را مختل می کنند و ... سبب این کمبود هستند. همچنین این کمبود ممکن است در دوران حاملگی و در زنان شیرده که تشکیل دهنده گروههای آسیب پذیر هستند، علی الخصوص وقتی که حاملگیهای متعدد و چندین دوره شیردهی با فاصله کم پشت سر هم وجود داشته باشد مشاهده گردد.

همه ساله بین 5 تا 10 میلیون کودک دچار خشکی سفیده چشم (گزروفتالمی) می شوند. 250 هزار کودک هر سال به دلیل کمبود ویتامین A کور می شوند. چهل میلیون کودک زیر 5 سال در جهان دچار کمبود این ویتامین هستند. مبارزه با کمبود ویتامین A می تواند هر ساله از مرگ و میر 20 الی 30 درصد کودکان جلوگیری کند. سرخک سالانه حدود 2 میلیون کودک را می کشد و ویتامین A در درمان آن مفید شناخته شده است.

در اغلب بیماریهای عفونی کمبود این ویتامین تکرر، شدت و مرگ و میر را افزایش می دهد.

عوارض کمبود ویتامین Aعبارتند از:

کوتاه قدی، شبکوری (علامت مهم کمبود)، اختلال بینایی در روز، اختلال در بافت پوششی

(مجاری تنفسی، گوارشی، ادراری و تناسلی)، خشکی سفیده چشم، اختلال در تولیدمثل، کدورت و عفونت پذیری قرنیه چشم که در نهایت منجر به کوری می شود.

عوارض عمومی کمبود، شامل کمبود اشتها، مشکلات رشد و استخوانی و کمبود حس چشایی می باشند.


مسمومیت ناشی از ویتامین A


در کشور ما معمولاً از طریق استفاده مکرر و بی رویه دارویی رخ می دهد. اولین بار در جهان مسمومیت ناشی از آن را در بین اسکیموها دیده اند که از جگر خرس قطبی به مقدار زیاد استفاده می کردند که منجر به مرگ آنها می شد. گاهی با خوردن هویج یا گوجه فرنگی زیاد، پوست بدن زرد می شود و با یرقان متفاوت است و بعد از قطع مصرف زیادی، مشکل حل می شود. باید در مصرف بی رویه و بدون تجویز پزشک قرصهای ویتامین A دقت زیادی نمود زیرا این ویتامین به علت محلول بودن در چربی از راه ادرار دفع نمی شود بلکه در کبد تجمع می یابد و منجر به مسمومیت فرد می گردد.

نیاز به ویتامین A در زنان 800 میکروگرم در روز و در مردان 1000 میکروگرم در روز می باشد. البته باید توجه نمود که این نیاز در زنان به هنگام بارداری و شیردهی افزایش می یابد.


 
طبقه بندی: ویتامین ها و املاح،
برچسب ها: ویتامین A، ویتامین آ، شب کوری، علامتی از کمبود ویتامین، ویتامین جادویی، عملکرد ویتامینA چیست؟، نقش ویتامین A در بینایی، اعمال ویتامین A، روغن کبد ماهی، شیر پرچربی، خامه، کره، پنیر چرب، بتاکاروتن، ویتامین A و سرطان، رژیم غذایی پایه،
[ سه شنبه 10 اسفند 1389 ] [ 00:17 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic