سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>

 

در باره زخم پپتیک چه می دانید

www.mihansalamat.com


زخم‌ پپتیك‌ عبارت‌ است‌ از یك‌ خوردگی‌ كوچك‌ در لوله‌ گوارش‌. شایع‌ترین‌ نوع‌ زخم‌ پپتیك‌ ‌ در 30 سانتیمتر اول‌ روده‌ كوچك‌ بعد از معده‌ رخ‌ می‌دهد و به آن زخم دوازدهه میگویند.

زخم‌ هایی‌ كه‌ در معده‌ تشكیل‌ می‌شوند، زخم‌ معده‌ خوانده‌ می‌شوند. زخم معده انهدام و تخریب سطح معده است .به طور طبیعی معده با ترشح موكوس و موسین مقدار اسید را كنترل می‌كند. در صورت عدم ترشح این مواد میزان اسید معده زیاد شده و ایجاد زخم معده می‌كند .

زخم‌ پپتیك‌ یك‌ زخم‌ مسری‌ یا سرطانی‌ نیست‌.این زخم‌ها می‌توانند تمامی‌ سنین‌ را مبتلا می‌كنند .استرس، مصرف داروهای كورتن، مصرف سیگار و الكل در ایجاد زخم معده خوش خیم اثر مستقیم دارد.

 

www.mihansalamat.com

 

در صورت وجود موارد زیر احتمال بیشتری برای ابتلا به زخم گوارشی دارید:

سابقه‌ خانوادگی‌ زخم‌ ، سیگار كشیدن‌ ، نوشیدن الکل ، سن بالای 50 سال ،استفاده‌ از داروهای‌ ضد التهاب‌ غیر استروئیدی‌ (مثل‌ آسپرین‌) ، خستگی‌ یا كار بیش‌ از حد ، رژیم‌ غذایی‌ نامناسب‌ ، وعده‌های‌ غذایی‌ نامنظم‌ و نخوردن‌ برخی‌ وعده‌ها ، داشتن عفونت  پیلوری باكتر

نشانه های زخم گوارشی چیست؟

درد سوزشی در شکم شایعترین نشانه است.سایر نشانه ها شامل موارد زیر هستند: از دست دادن وزن ، بی اشتهایی ، درد در حین غذا خوردن ، احساس ناراحتی در معده ، استفراغ ، كم‌خونی‌ ، خون‌ در مدفوع‌.

راه های درمان یا تسکین درد:

اگر چه علت دقیق زخم گوارشی معلوم نیست ، ولی راه های درمان آن شتاخته شده است.

· مصرف دارو :انواعی از داروها وجود دارند که توان معده را برای تولید یا ترشح اسید مهار می کنند . تحقیقات نشان داده است که در ۹۵ تا ۹۸ درصد موارد استفاده از این داروهای قوی زخم التیام یافته است . بیشتر پزشکان معتقدند که این دارو باید جزء اصلی درمان باشد .علاوه بر آن داروهایی‌ برای‌ پوشانیدن‌ ناحیه‌ زخم‌ استفاده می شوند.

· شیر و عسل بخورید : خوردن یک لیوان شیر بدون چربی در حمله درد زخم معده تسکین سریع آن را به دنبال دارد . شیر مانند یک ضد اسید عمل می کند و با خنثی کردن اسید درد را هم از بین می برد . اما مواظب باشید : برخی از کسانی که برای تسکین درد معده شیر خورده اند ، بعد از مدت کوتاهی دچار درد شدیدتر گشته اند .


عسل از بروز قارچ‌ها و باكتری‌ها مخصوصا بیماری‌ زخم معده جلوگیری می‌كند. عسل دارای درجات مختلف اثر بخشی ضد باكتریایی است عموما عسل‌های تیره‌تر دارای اثر آنتی اكسیدانی قوی‌تری هستند،

· احساساتتان را بروز دهید:دكتر"مایل یمی"معتقداست:بر پایه بعضی شواهد،افرادی كه نمی توانند احساساتشان را در خصوص شكست و نا امیدی به درستی بیان كنند بیشتر در معرض ابتلا به زخم معده هستند

· غذای محرک نخورید : پزشکان متوجه شده اند غذاهای پرادویه ایجاد زخم گوارشی نمی کند اماشدت درد را افزایش می بخشد .زیرا بافت زخم بسیار حساس تر است و وقتی غذایی تند یا اسیدی خورده شود ، درد ایجاد می شود . پس ،‌ از خوردن غذاهای محرک زخم خودداری کنید . محققان چینی بر این باورند، مصرف قهوه، چای پررنگ، الكل و ادویه در تشدید و بروز بیماری زخم معده دخالت دارند.

به گفته این محققان، مصرف زیاد غذاهای ترش، شور، میوه و سبزی‌جات خام و برنج نیز در ازدیاد ترشح اسید معده و سوزش و دردهای معده و اثنی‌عشر دخالت دارند.مبتلایان به زخم معده و اثنی‌عشر بهتر است از غذاهایی استفاده كننده كه هضمشان آسان بوده و باعث نفخ دستگاه گوارش نمی شود.


افزایش وعده های غذایی:


اگرچه بسیاری ازپزشكان خوردن روزی سه وعده غذا با حجم معمولی را مناسب می دانند ،ولی برخی ازافراد درصورت رساندن وعده های غذایی به شش وعده مختصر در روز،کمتر از درد معده شكایت می كنند. پزشكان چینی جدیدا كشف كرده اند كه شربت زنجبیل بهترین داروبرای معالجه زخم معده می باشد علاوه بر ان مصرف فلفل سبز نیز احتمال بروز زخم معده را تا حدودی كاهش می‌دهد.

· مصرف زیاد سوپ برای مبتلایان به زخم معده مضر است یک متخصص تغذیه معتقد است مصرف بیش از اندازه مایعات و غذاهای آبکی موجب تشدید بیماری در مبتلایان به زخم معده می شود.احساس سنگینی که متعاقب مصرف سوپ ایجاد می شود نشان دهنده کاهش کارایی اسید معده، جهت هضم غذا در افرادی است که معده آنها به طور طبیعی عمل نمی کند.
همچنین مصرف بیش از اندازه چای، قهوه، سوپ، آش و حتی آب برای افرادی که دچار زخم معده هستند مضر بوده و چنین اشخاصی باید از غذاهایی استفاده کنند که تا حد امکان آب آنها گرفته شده است علاوه بر آن ، مصرف کلیه نان های پر حجم مثل نان باگت که قبل از هضم شدن آب جذب می کنند نیز برای این افراد مناسب نیست.

قهوه نخورید : دلیلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن قهوه زخم معده می آورد ، ولی کافئین قهوه زخم را تحریک می کند . به هر حال ، هیچ وقت بیش از دو یا سه فنجان قهوه در روز نخورید .

· زیاد آسپیرین نخورید : تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد آسپیرین پوشش معده را آسیب رسانده و باعث خونریزی آن می شود . اگر برای رفع سرماخوردگی یا سردرد دو سه روز آسپیرین می خورید ،‌اشکالی ندارد ، ولی اگر بیش از سه ماه خورده اید ، ممکن است دچار گرفتاری شوید . در این مورد ، پزشک می تواند داروی دیگری جایگزین آن کند .

· سیگار نکشید:نیکوتین سیگار پوشش معده را آسیب رسانده و زخم آن را تشدید می کند . استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باكتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.علاوه بر آن زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود .
 
.ورزش کنید:انجام دادن حرکات ورزشی خصوصا پیاده‌روی برای افرادی که دچار زخم معده و زخم اثنی‌عشر هستند، بسیار مفید و ضروری است عواملی همچون استرس، ناراحتی های عصبی- فکری و بالا بودن اسید معده در ایجاد زخم معده و اثنی عشر دخیل هستند؛ بنابراین یکی از راههای پیشگیری از زخم معده و اثنی‌عشر انجام ورزش به صورت مداوم است.

یافته‌ها نشان می‌دهند: ۷۲ درصد افرادی که پیاده‌روی می‌کنند و انجام دادن ورزش را در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند کمتر مبتلا به زخم اثنی عشر می‌شوند و ترشح اسید معده در آنها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.
طبقه بندی: علل و درمان بیماریها،
برچسب ها: زخم پپتیک، آسپیرین، شایع‌ترین‌ نوع‌ زخم‌ پپتیك‌، معده، زخم معده، چای، قهوه، سوپ، آش، ثنی‌عشر، اثنی‌عشر، غذاهای ترش، شور، میوه و سبزی‌جات خام، دردهای معده و اثنی‌عشر،
[ سه شنبه 24 اسفند 1389 ] [ 14:39 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات