سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>

بیماری های قارچی    كچلی قارچی یا عفونت قارچی پوست، این عفونت از طریق تماس فرد به فرد یا تماس با اشیای آلوده نظیر حوله، كفش یا حمام منتقل می‌شود. این بیماری تقریباً‌در همه جا یافت می‌شود. كچلی ممكن است ناحیه سر، بدن، كشاله ران، ناخن‌ها، پا و ریش را درگیر سازد. این بیماری هم در كودكان و هم در بزرگسالان دیده می‌شود و در جنس مذكر شایع‌تر است.
   
    علایم شایع:

    

ضایعاتی كه گاهی خارش‌دار بوده و خصوصیات آنها عبارتند از:
    در ناحیه سر، این ضایعات باعث ریزش مو به صورت لكه‌ای و پوسته‌ریزی سر می‌شود.
    در ناحیه بدن، این ضایعات قرمز، حلقوی، مسطح، پوسته‌دار و دارای حاشیه مشخص است.
    در ناحیه ریش صورت، این ضایعات باعث تشكیل نواحی خارش‌دار و پوسته‌دار در زیر موهای ریش می‌شود.
    در ناحیه پا، این ضایعات به صورت بثورات پوسته‌دار خیس كه گاهی تاول‌دار و خارش‌دار است بروز می‌یابند.
    در ناحیه ناخن‌ها، این عفونت باعث ضخیم شدن و زرد شدن ناخن‌ها همراه دلمه بستن لبه آزاد ناخن‌ها می‌گردد.

    عفونت‌های قارچی به قدری شایع است كه پیشگیری كلی از آنها غیرممكن می‌باشد، ولی برای به حداقل رساندن خطر آن، رعایت نكات زیر توصیه می‌شود:

    اقدام به درمان حیوانات دست‌آموز دچار مشكلات پوستی
    خشك كردن با دقت پاها پس از حمام یا شنا
    رعایت بهداشت فردی
    عدم استفاده اشتراكی از كلاه، شانه و برس
    عدم استفاده از كفش‌ها یا زیرپوش‌های تنگ كه ممكن است باعث ساییدگی پوست گردد.
    اگر پای شما بیش از حد عرق می‌كند از مواد ضدعرق استفاده كنید.
   
    درمان:

    بررسی‌های تشخیص ممكن است شامل بررسی میكروسكوپی تراشه‌های پوستی گرفته شده از ضایعات در محلول هیدروكسید پتاسیم، كشت آزمایشگاهی این تراشه‌های پوستی و مشاهده ضایعات پوستی ناحیه سر با لامپ ماوراء بنفش (لامپ وود) باشد.
    درمان معمولاً با تركیبات موضعی انجام می‌شود؛ سایر مراقبت‌های اختصاصی بسته به محل عفونت متفاوت است.
    در مورد ضایعات بدن، همه لباس‌ها، حوله‌ها و لباس‌های خواب در تماس با ضایعات پوستی را به دقت بشویید.
    پوست را خشك نگه دارید، اگر ضایعات قرمز، متورم و ترشح‌دار هستند، از كمپرس آب نمك (یك قاشق چایخوری نمك در 250 سی‌سی آب) چهار بار در روز به مدت 2 تا 3 روز قبل از شروع داروهای ضدقارچ موضعی استفاده كنید.
    برای ضایعات ناحیه سر، هر روز موها را با شامپو بشویید. موها را كوتاه كنید،ولی نتراشید. این كار را هر دو هفته یك بار یا هر وقت كه موها دوباره به اندازه اولیه رسیدند تكرار كنید.
    در مورد پا، پاها را تا حد امكان د رمعرض هوا قرار دهید. از كفش‌های روباز یا كفش‌های چرمی و جوراب‌های نخی استفاده كرده و حداقل روزی 2 بار پاها را شستشو داده و خشك كنید.
    در خصوص ریش، نیازی به كوتاه كردن ریش نیست. اگر تراشیدن ریش را ضروری می‌دانید، از ریش تراش برقی استفاده كنید نه تیغ ریش‌تراش، در مورد ناخن، ناخن‌ها را كوتاه نگه دارید.
   
    كچلی سر:

    كچلی سر انواع بالینی مختلفی دارد و یكی از شایع‌ترین اشكال بالینی، كچلی‌های التهابی است كه بیشتر در كودكان دیده می‌شود و عامل آن در هر كشور متفاوت است. بطور كلی در كچلی های غیرالتهابی پلاك‌های متعدد بدون مو دیده می‌شود كه در سطح آن پوسته ریزی وجود دارد ولی ضایعه نسبت به پوست مجاور التهاب زیاد و برآمدگی ندارد و اگر موهای اطراف ضایعه را بكشیم تعداد زیادی مو بدون درد كنده می‌شود.

كچلی‌های التهابی از سگ و گربه به انسان انتقال پیدا می‌كند ولی عوامل مولد دیگری هم هستند كه از حیوانات اهلی یا وحشی به انسان انتقال پیدا می‌كنند و به دلیل اینكه این قارچ معمولاً‌ روی بدن حیوانات زندگی می‌كند، بدن انسان در مقابل آن واكنش التهابی شدیدی از خود نشان می‌دهد.

عفونت باكتریال نیز توأم با عفونت قارچی می‌تواند ضایعه را به صورت یك آبسه درآورد كه سوراخ‌های متعددی در سطح آن ایجاد شده از آن چرك جریان پیدا می‌كند. در صورتی كه درمان صحیحی انجام نشود ممكن است رویش موها كامل نباشد، منظور از درمان صحیح افزودن آنتی‌بیوتیك و داروی ضد التهاب در هفته‌های اول به داروهای اختصاصی ضد قارچ است.
   
    قارچ ناخن

    قارچ ناخن یك عفونت قارچی است كه در آن ناخن‌های پا یا دست نرم، كدر، سفید و ضخیم می‌گردد. این بیماری مسری است و در همه سنین دیده می‌شود ولی در نوجوانان بزرگتر و بزرگسالان شایع‌تر است.
    با جدا شدن مختصر انتهایی ناخن از بستر ناخن آغاز می‌شود. مواد نرم زردرنگ به تدریج در ناحیه جداشدگی تشكیل می‌شود.

    ناخن ضخیم و زردرنگ می‌گردد.

    این عارضه معمولاً خارش یا درد ندارد مگر اینكه ناحیه درگیری وسیع بوده و یا عفونی گردد. در نهایت كل ناخن از بسترش جدا شده و یك ناخن نسبتاً تخریب شده، بی‌شكل و زرد رنگ به جای می‌ماند. مشاغلی كه با گرما، خیسی و رطوبت سر و كار دارند نظیر آشپزی، ظرفشویی و خدمتكاری منزل و آب و هوای گرم و مرطوب و اختلال جریان خون انگشتان و دیابت شیرین از عوامل افزایش‌دهنده خطر هستند.
    برای پیشگیری تا حد امكان دست‌ها و پاهای خود را خشك و خنك نگه داشته و در معرض نور آفتاب قرار دهید. از جوراب‌های پنبه‌ای یا پشمی استفاده كنید، از پوشیدن پاپوش‌های تهیه شده از نخ‌های مصنوعی خودداری كنید. از كفش روفرشی استفاده كنید.
    بیشتر عفونت‌های ناخن دست با شش ماه درمان مداوم قابل علاج است. در مورد درگیری ناخن‌های پا، 12 تا 24 ماه درمان نیاز است. چون رشد آنها آهسته‌تر است. درگیری ناخن‌های دست اكثراً خوب به درمان پاسخ می‌دهند ولی درگیری ناخن‌های پا نسبت به درمان مقاوم‌ترند و احتمال عود عفونت وجود دارد.
   
    كچلی تغییر دهنده پوست (تینا ورسیكالر)

    كچلی تغییردهنده رنگ عبارت است از عفونت قارچی پوست كه رنگ پوست مبتلا را تغییر می‌دهد. بیشتر پوست سینه، پشت، شانه‌ها، بازو، تنه یا كشاله ران (به ندرت صورت) را درگیر می‌كند و بیشتر، نوجوانان و بزرگسالان به این عارضه مبتلا می‌شوند.
    ضایعات در پوست نواحی باز، سفید هستند و در نواحی پوشیده، قهوه‌ای یا قرمز متمایل به قهوه‌ای هستند. ضایعات صاف بوده، لبه‌های كاملاً مشخص دارند. مگر در صورت خراشیدن كه پوسته نمی‌دهند.

    ضایعات با قطر 4-3 میلی‌متر شروع شده و گسترش می‌یابند. غالباً به هم ملحق شده، لكه‌های بزرگی تشكیل می‌دهند.
    كچلی تغییردهنده رنگ درمان نشده به مدت نامحدوی باقی می‌ماند، ولی به نظر می‌رسد كه هر از چندگاه می‌آید و می‌رود. حتی با درمان غالباً عود می‌كند. به دنبال درمان پس از علاج عفونت قارچی، لكه‌های سفید ماه‌ها باقی می‌ماند.
    آزمون‌های تشخیصی می‌تواند شامل بررسی میكروسكوپی قسمت‌های خراشیده شده ضایعات باشد. درمان‌های موضعی متعددی در بهبود كچلی تغییردهنده رنگ مؤثر است.
    دارو را با توپی‌های نخی مطابق دستورالعمل نسخه در نواحی مبتلا به كار برید، در صورت تمایل ظرف 30 دقیقه آن را بشویید.
    در حد امكان اجازه دهید پوست مبتلا هوا بخورد. هر سال قبل از فصل آفتاب‌گیری درمان را تكرار كنید.
   
    كچلی كشاله ران

    كچلی كشاله ران عبارت است از عفونت پوست در كشاله ران با یكی از چند نوع قارچ. این قارچ‌ها در كشاله ران رشد می‌كنند كه تاریكی، گرما و رطوبت، رشد آنها را تحریك می‌كند. كچلی كشاله ران در مردان شایع‌تر از زنان است و سرایت از فرد به فرد دیگر است.
    لكه‌های پوسته‌ریزی كننده در پوست كشاله ران، ران و باسن، لبه واضحی دارند. گاهی تاول‌های كوچك و پرچركی ظاهر می‌گردد. خارش نواحی مبتلا و درد اگر پوست دچار عفونت باكتریایی ثانویه شود. از علایم دیگر هستند.
    هوای گرم و مرطوب‌، تعریق بیش از حد، چاقی كه منجر به تعریق می‌شود و اصطكاك پوست با پوست در اثر حركت دایمی از عوامل افزایش‌دهنده خطر است.
    درمان: بعد از حمام به دقت خود را خشك كنید. در یك حمام مرطوب ننشینید. زیرپوش نخی، آزاد و جاذب رطوبت بپوشید.

    برای هر فعالیت، از محافظ‌های ورزشی و زیرپوش تمیز و خشك استفاده كنید.
    در صورت ابتلای قبلی به كچلی كشاله ران، بعد از حمام از تولنافتیت (تیناكتین) كه بدون نیاز به نسخه می‌توانید آن را تهیه كنید استفاده نمایید. این پودر مانع عود می‌شود.
   
    در این شرایط به پزشك خود مراجعه كنید
    اگر شما یا یكی از اعضای خانواده‌تان علایم كچلی تغیردهنده رنگ را داشته باشید.
    اگر علی‌رغم درمان، عفونت بهبود نیابد.
    وجود یك عفونت خفیف ناخن كه مشكل‌زا شده است.
    قرمزی، التهاب یا ترشح چركی از پوست مجاور ناخن درگیر.
    اگر علایم كچلی كشاله ران را داشته باشید كه ظرف 5 روز خود به خود برطرف نشود.
    اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده‌اید. داروهای مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبی ایجاد كنند.

    اگر شما یا یكی از اعضای خانواده‌تان دارای علایم كچلی قارچی باشید.
    اگر ضایعات كچلی قرمز، دردناك و ترشح‌دار گردد.
    اگر علایم با وجود درمان در عرض 4 – 3 هفته بهبود نیابد.
    اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده‌اید. داروهای تجویزی ممكن است با عوارض جانبی همراه باشند
طبقه بندی: علل و درمان بیماریها، پوست و مو،
برچسب ها: بیماری های قارچی، عفونت‌های قارچی، كچلی سر، قارچ ناخن، تینا ورسیكالر،
[ جمعه 9 اردیبهشت 1390 ] [ 23:14 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic