سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>
 گیاه گل راعی در درمان اضطراب موثر است


mihansalamat.comنتایج بدست آمده براساس یافته‌های این تحقیق حاکی از آن بود که گل راعی می‌تواند در درمان اضطراب موثر باشد.

  اضطراب از شایعترین اختلالات روانی است. طب مکمل، امروزه بخشی از هر درمان شده و بسیاری از بیماران به‌منظور کاهش عوارض جانبی و هزینه درمان‌ها تمایل به استفاده از آن دارند.

هایپریکوم پرفوراتوم به‌طور سنتی برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در همین راستا مطالعه‌ای با هدف بررسی اثر هایپریکوم پرفوراتوم (هایپیران) بر اضطراب دانشجویان ساکن در خوابگاه‌ها توسط نیلوفر عرفانی کارشنای ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز انجام شد.

mihansalamat.com

این مطالعه به صورت یک کارآزمایی بالینی تصادفی شاهددار انجام شد. ابزار مورد استفاده فرم مشخصات فردی و پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر بود. پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر جهت آزمون غربالگری اضطراب توسط دانشجویان تکمیل شد. پس از غربالگری به‌طور تصادفی ۱۸۰ دانشجو که معیار ورود به مطالعه را داشتند، به دو گروه مداخله و شاهد (در هر گروه ۹۰ نفر) تقسیم شدند.

افراد گروه مداخله روزانه ۶۰ قطره هایپیران به مدت دو ماه دریافت کردند. اضطراب قبل و بعد از دو ماه در هر دو گروه ارزیابی شد. داده‌ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS و آزمون‌های آماری تی زوجی و تی برای گروه‌های مستقل تجزیه و تحلیل شدند. سطح معنی داری P<0.05 در نظر گرفته شد.

یافته‌ها نشان داد: میانگین نمره اضطراب در گروه مداخله بعد از دو ماه دریافت روزانه ۶۰ قطره هایپیران کاهش یافته بود. اما در گروه شاهد کاهش نیافته بود. مقایسه دو گروه تفاوت آماری معنی‌داری در میانگین نمره اضطراب بعد از مداخله نشان داد.

نتایج بدست آمده براساس یافته‌های این تحقیق حاکی از آن بود که هایپریکوم پرفوراتوم می‌تواند در درمان اضطراب موثر باشد.

اطلاعات کلی

نام فارسی آن علف چای، گل راعی، هوفاریقون، گل شهناز می باشد.

موارداستفاده در طب عوام :

بعنوان ضد التهاب و ورم برونش ها و دستگاه تناسلی ادراری ، درمان آسیب مجاری صفرا ،‌التهاب مثانه ، سرماخوردگی معمولی ، ترش کردن ، خونریزی ، میگرن ،‌سردرد ،‌سیاتیک ، زخم معده ، ادرارآور ،‌ قاعده آور ،‌ضد مالاریا ،‌ضد شب ادراری ،‌ بطور موضعی جهت بریدگی و سوختگی ،‌درمان زخم ها ،‌عفونت های میکروبی و ویروسی استفاده می شود.

طریقه و مقدار مصرف :

چای : چای کیسه ای ( تی بگ ) تهیه شده از آن اصولاً 2 گرمی بوده که در یک لیوان اب تهیه می گردد و تا 3 بار در روز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

گل خشک : به مقدار 2 تا 4 گرم بصورت دمکرده یا جوشانده تا 3 بار در روز ( جمعاً 6 تا 12 گرم در روز ) می تواند مصرف گردد.

تنتور : 3 تا 6 میلی لیتر تا سه بار در روز( جمعاً  9 تا 18 میلی لیتردرروز ) توصیه می گردد.

عصاره روان : 1 تا 2 میلی لیتر تا سه بار در روز ( جمعاً 3 تا 6 میلی لیتر در روز ) توصیه می گردد.

قطره : در صورتی که از نوع استاندارد که حاوی 0/3 درصد هیپریسین است استفاده شود ،‌3 قطره تا سه نوبت در روز ( جمعاً 90 قطره در روز ) مصرف می گردد.

عوارض جانبی : در حد میزان مصرف دارویی معادل ( 2/7 میلی گرم هیپریسین بطور روزانه که مساوی 9 میلی لیتر قطره استاندارد می باشد ) دارای هیچگونه عارضه جانبی نمی باشد . با مقادیر مصرف زیاد ممکن است باعث حساسیت به نور گردد، البته این موضوع فقط در حیوانات مانند گوسفند گزارش شده و در انسان مشاهده نشده است.
 
احتمال داده می شود که با 30 تا 50 برابر مقدار مصرف دارویی می تواند حساسیت به نور ( فتوتوکسیسیته ) ایجاد کند . عوارض مطالعه شده بر حسب آمار این گیاه و فرآورده های مربوطه بسیار محدود می باشد بطوری که کلیه عوارض خفیف و موقتی آن به 2/5 درصد موارد مصرف کننده می رسد که شامل التهاب روده و معده به میزان 0/55 درصد ،‌آلرژی به گیاه به میزان 0/5 درصد ،‌ایجاد خستگی به میزان 0/4 درصد و بی خوابی به میزان 0/26 درصد می باشد.


استفاده های کلینیکی :

دپرسیون

اضطراب

میگرن

بی خوابی

 احساس بی ارزشی

بی اشتهایی

خونسردی و بی احساسی

بدخوابی

موارد منع مصرف :  فقط حساسیت به گیاه

تداخلات دارویی : با غذاهای دارای مقادیر زیاد تریپتامین مانند پنیر ، داروی فلوکستین ، مهار کننده MAO ،‌داروهای ضد ایدز ، داروهای قلبی حاوی دیگوگسین بهتر است مصرف نشود چون ممکن است مقدار کمی اثرات آنها را کاهش دهد.

موتاژنیسیته : با آزمایشات حیوانات کاملاً منفی بوده است.

اشکال دارویی موجود : قرص ،‌کپسول ،‌قطره و تنتور که خوراکی می باشند و ژل ،‌پماد ،‌کمپرس و روغن که اشکال موضعی آن هستند.

طریقه و مقدار مصرف :

قطره : هر نوبت 30 قطره تا روزی سه نوبت ( جمعاً‌90 قطره ) در مقدار کمی آب حل شده و میل شود.

قرص : روزی 1 تا 3 قرص بر حسب شدت بیماری میل شود.

تنتور و یا عصاره های روان  استاندارد هیدروالکلی ( اتانولی ) : هر نوبت 2 تا 3 میلی لیتر و تا روزی سه نوبت ( جمعاً تا 9 میلی لیتر ).

مقدار مصرف انواع فرآورده ها به هر شکل تا معادل 7/2 میلی گرم هیپریسین ها در روز بلامانع است.

نکات قابل توجه :

1- از فرآورده های دارویی صنعتی این گیاه قرص و قطره هایپیران می باشد که در کلیه داروخانه های کشور بعنوان داروی رسمی ایران عرضه می گردند.

2- به علت بی خطری قرص و قطره هایپیران بطور رسمی بدون نسخه در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

3- گیاه علف چای دارای حدود 20 گونه و واریته در نقاط مختلف ایران است و چند گونه از آنها بسیار مشابه می باشند ، ولی فقط یک گونه آن دارویی است. همچنین بعضی از گونه ها نیز سمی می باشند ،‌ بهمین دلیل بهتر است از فرآورده های موجود در داروخانه ها استفاده نمود نه گیاه مربوطه تا خطری ایجاد نشود.

4- دارو دیر اثر بوده و اثرات آن از 4 تا 6 هفته پس از مصرف شروع می شود ،‌بنابراین برای رسیدن به اثرات مطلوب احتیاج به زمان است. توصیه می گردد برای اطمینان از اثر دارو حداقل مصرف آن را دوماه ادامه داد و در صورت بی اثر بودن موضوع را به پزشک و یا داروساز داروخانه در میان گذاشت.

5- قطره را هرگز نباید بطور مستقیم میل نمود و حتما باید در مقدار کمی آب رقیق گردد.

6- داروی هایپیران ممکن است در حدود 2 درصد افراد ایجاد دل آشوب معده گردد که پس از یک ماه مصرف از بین می رود.

7- در دو درصد افراد مصرف کننده جهت تسکین میگرن ممکن است در روز های اول مصرف سردرد ها افزایش یابد که پس از دو تا چهار هفته از بین رفته و تکرار نخواهد شد.

8- افرادی که برای تسکین میگرن از هایپیران استفاده می کنند باید هر روز آن را مصرف کنند. دارو در شروع حمله های میگرنی مانند داروهای شیمیایی چندان موثر نخواهد بود.

9- در صورت استفاده صحیح و با میزان کافی ، موفقیت تسکین میگرن توسط هایپیران در افراد ایرانی بیشتر از نود درصد می باشد. این موضوع توسط تحقیقات کلینیکی چند سال گذشته در دانشگاه انجام شده است.

10- موفقیت درمان افسردگی های ضعیف تا متوسط هایپیران 93 درصد بوده که با انجام چندین مطالعه کلینیکی در ایران و جهان مورد تایید قرار گرفته است.

11- فرآورده های مشابه هایپیران با نام های تجاری مختلف که توسط کارخانجات جهان ساخته میش وند ،‌پر مصرف ترین داروی گیاهی دهه اخیر در مشکلات روانی و افسردگی بوده است.

12- گیاه بلافاصله پس از چیدن باید خشک شود در غیر این صورت ممکن است مواد فعال آن از بین بروند.

13- گیاه علف چای یا گل راعی با گیاه چای معمولی ارتباطی ندارد و فقط علف چای بطور هرز در میان بوته های چای شمال کشور می روید و بدین نام مشهور گشته است.


طبقه بندی: دانستنیهای پزشکی، دانشجویان پزشکی بخوانند، مقالات پزشکی، آخرین یافته های پزشکی، گیاهان دارویی، دم کردنی ها،
برچسب ها: قطره هایپیران، گیاه علف چای، پنیر، داروی فلوکستین، مهار کننده MAO، ‌داروهای ضد ایدز، داروهای قلبی حاوی دیگوگسین، ضد التهاب و ورم برونش ها و دستگاه تناسلی ادراری، درمان آسیب مجاری صفرا، ‌التهاب مثانه، سرماخوردگی معمولی، ترش کردن، خونریزی، میگرن، ‌سردرد، ‌سیاتیک، زخم معده، ادرارآور، ‌ قاعده آور، ‌ضد مالاریا، ‌ضد شب ادراری، ‌ بطور موضعی جهت بریدگی و سوختگی، ‌درمان زخم ها، ‌عفونت های میکروبی و ویروسی، علف چای، گل راعی، هوفاریقون، گل شهناز، هایپریکوم پرفوراتوم، اضطراب دانشجویان، گیاه گل راعی در درمان اضطراب،
[ یکشنبه 12 آذر 1391 ] [ 14:39 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات