سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>
این توصیه‌ها را جدی بگیرید

www.mihansalamat.com

باید بدانید تنها شما نیستید كه مبتلا به آرتریت روماتوئید هستید. در هر حال باید زندگی‌كردن با آرتریت روماتوئید را یاد بگیرید. اگر شما بیماری را قبول كردید با رعایت موارد زیر می‌توانید به‌رغم داشتن آرتریت روماتوئید، فعال باقی بمانید و زندگی بهتری داشته باشید:


 -یك پزشك متخصص را انتخاب و دستورات او را دنبال كنید. بدانید تشخیص سریع بیماری راه اصلی موفقیت روش‌های درمانی است.
- از فشار‌آوردن بیش از حد بر مفاصل مبتلا اجتناب كنید.
- به اندازه كافی برنامه خواب و استراحت داشته باشید.
- التهاب مفاصل ناشی از بیماری با درمان مناسب، در بسیاری از موارد قابل كنترل است.
- دارو‌های تجویز شده را با مقادیر تعیین شده دقیقا مصرف كنید و به هیچ‌ عنوان خودسرانه مقادیر دارو‌ها را تغییر ندهید.
- بیش از پیش راجع به بیماری خود اطلاعات كسب كنید.

نكته مهم كنترل دقیق بیماری است كه آینده درازمدت بیماری را رقم می‌زند و بیش از انتظار قطع و خاتمه درمان باید با رعایت دقیق دستورات پزشكی، سعی در كنترل بیماری داشت.

استراحت و ورزش که هر دو با اهمیت هستند . در واقع بیماران نیاز به تناسب خوبی بین استراحت و ورزش خود دارند و در واقع زمانیکه بیماری فعال است استراحت بیشتر و هنگامی که غیرفعال است ورزش بیشتر مطلوب است . استراحت و مدت زمان مورد نیاز برای آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است . ورزش باعث افزایش قوای عضلانی و دامنه حرکات مفاصل می گردد و ارتجاع مفاصل را تسهیل می نماید . ضمناً باعث خواب راحت ، کاهش درد و کاهش وزن می شود . بهرحال ورزش باید در برنامه های زندگی بیمار بر اساس توانائیهای شخصی اش گنجانده شود.

درمان تغذیه‌ای:
بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید اکثرا دچار سوء تغذیه میشوند.این سوء تغذیه در اثر کاهش وزن و کاشکسی ناشی از تولید سیتوکین ها عارض میشود.در بیمارانی که دچار التهاب مزمن مفاصل هستند تولید سیتوکین ها همچون اینترلوکین-1 و tumor necrosis factor میزان متابولیسم پایه و شکست پروتئین (ماهیچه) را افزایش میدهد .به این خاطر افزایش دریافت انرژی و پروتئین در این بیماران توصیه میشود.میزان دریافت انرژی۱۴/۱-۳۵/۱برابر و نیاز پروتئینی افراد با تغذیه خوب در حد توصیه معمول(RDA) و همچنین متناسب با سن و جنس آنان می ‌باشد.  نیاز پروتئینی بیمارانی که تغذیه نامناسب داشته یا در فاز التهابی بیماری می ‌باشند، در حدود 2- 5/1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز افزایش می ‌یابد.
داروهای مصرفی باعث کمبود مواد مغذی میگردند.مثلا متوتروکسات باعث کمبود اسید فولیک میگردد و زمانی که مقدار فولات دریافتی کم باشد، داروی متوتروکسات موجب افزایش مقدار هموسیستئین می شود و شانس ابتلا به بیماری قلبی -عروقی افزایش می یابد بنابراین توجه خاص به دریافت فولات، ویتامین B6 و B12 در بیماران آرتریت روماتوئید ضروری است.علاوه بر این،مصرف طولانی مدت داروها باعث گاستریت و زخم معده میگردد.

 مواد مغذی در آرتریت روماتوئید :
کمبود ویتامین C ، D، B6 ، B12 ، E،کلسیم،منیزیم،روی و سلنیوم ممکن است ایجاد شود كه احتیاج به مصرف مکمل می باشد.خصوصا مصرف آنتی اکسیدانهایی همچون سلنیوم و ویتامین E باعث کاهش تولید رادیکالهای آزاد و آسیب وارده از آنها به مفاصل میگردد. مصرف مکمل آهن در این بیماران توصیه نمیشود زیرا ممکن است ارتریت را تشدید کند.مصرف مکمل کلسیم-ویتامین D هم برای جلوگیری از پوکی استخوان در این بیماران توصیه می شود .
رژیم‌های کم چربی به سطوح پایین سرمی ویتامین  A و  E منجر می ‌شود و عملاً پر اکسیداسیون لیپیدها و تولید ایکوزانوئیدها را تحریک کرده و باعث تشدید بیماری می ‌گردد. به جای حذف چربی،  تغییر نوع چربی رژیم سودمندتر است. اسیدهای چرب امگا – 3  به دلیل نقش ضد التهابی آنها برای کنترل ارتریت استفاده می گردد. برخی از روغن‌های گیاهی (مثل روغن زیتون) اثرات ضد التهابی غیرمستقیم (به واسطه پروستاگلاندین E I) دارند.همچنین مطالعات نشان داده  است كه ویتامینE ممكن است با کاهش سیتوکین‌های پیش التهابی و میانجی‌های لیپیدی بر تولید سیتوکین‌ها و ایکوزانوییدها نیز تأثیرداشته باشد

اسیدهای چرب اُمگا- 3 كه درماهی ودانه های خوراكی مثل بذرِ كتان، گندم و لوبیای سویا وجود دارد ، التهاب مفاصل را كاهش می دهند. اسیدهای چرب تك اشباعی (MUFA) نیز مانند اسیدهای چرب عمل می كنند كه در بیشتر سبزیجات و روغن زیتون ( اولین روغنی كه در نواحی مدیترانه استفاده شد) یافت می شوند.
رژیم غذایی مردم نواحی مدیترانه بر پایه ی میوه، سبزی، غلات كامل ( تصفیه نشده و سبوس دار)، آجیل ، دانه های خوراكی و ماهی است كه تمامی این مواد غذایی باعث كاهش التهاب مفاصل می شوند.

•     داروهای گیاهی مانند زنجفیل،زردچوبه،آلوورا ،دانه کتان،چای سبز،زعفران،گزنه،کرفس می تواند در کاهش التهاب ها کمک کند
•    نیم مشت جعفرى خشك را با نیم لیتر آب بجوشانید و تا موقعى كه گرم است آن را بنوشید. براى رفع رماتیسم فوق العاده مفید است
•    اگر روغن زیتون را با سیر كوبیده مخلوط كنند مرهمى به وجود مى آید كه براى انواع رماتیسم و درد عضلات و یا اعصاب گرانبهاست و باید با دست آن را روى موضع درد بمالند و ماساژ دهید.

براى درمان رماتیسم صبحهاى ناشتا یك حبه سیر بخورید
خوردن آب هویج خام صبح ناشتا در درمان رماتیسم و دردهاى مفصلى مؤثر است
براى مبارزه بر ضد رماتیسم باید كرفس را قطعه قطعه كرده و در آب جوشانید و آب جوشیده ی آن را نوشید.
براى اینكه رماتیسم به كلى ریشه كن گردد، باید بیست و یك روز تمام هر روز یك لیوان آب كرفس خورد.
كرفس را بكوبید و با آرد برنج مخلوط كنید و به صورت ضماد در آورید و در جاهاى دردناك بدنتان بگذارید، درد رماتیسم را تسكین خواهد داد. این ضماد بیشتر مؤثر خواهد شد، اگر سالاد كرفس را یا پیاز خام و آب لیمو و چند قطره روغن زیتون تهیه كنید و چند روز غذاى خود را منحصر به آن كنید درمان مؤثرى
خواهد بود.

احتیاط:
مصرف مارچوبه در رماتیسم شدید مفصلى به علت اینكه ایجاد ناراحتى مى كند ممنوع است.
اسفناج چون داراى نمك اسید اوكسالیك است براى اشخاصى كه مبتلا به رماتیسم هستند و مفاصل آنها ورم كرده منع شده است.
مصرف سرکه و ماست در این بیماران مضر است
.
.
طبقه بندی: تغذیه در بیماریها، توصیه های پزشکی، دانشجویان پزشکی بخوانند، آخرین یافته های پزشکی،
برچسب ها: تغذیه در بیماران روماتیسمی، تغذیه در بیماران، آرتریت روماتوئید، داروهای گیاهی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، درمان گیاهی آرتریت روماتوئید،
[ جمعه 16 فروردین 1392 ] [ 13:55 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات