سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>
درمان گیاهی بیماری پروستات !!!

www.mihansalamat.com

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی


پروستات غده‌ای است كه در زیر مثانه قرار داشته و مجرای دفع ادرار را در بر گرفته است. این غده عضلانی به اندازه‌ یك گردو بوده و از طریق ترشح مایعی به هنگام انزال، تغذیه اسپرم را بر عهده دارد. این غده فقط در آقایان مشاهده می‌گردد و عمدتاً آقایان تا قبل از بروز اختلالی در آن، از وجود این غده بی‌اطلاع
هستند. مهمترین اختلالاتی كه ممكن است در پروستات به وجود آید عبارتند از:

1 سرطان پروستات(به عنوان دومین سرطان كشنده بعد از سرطان ریه در آقایان)
2ـ بزرگ شدن(تورم و یا تومورغیرسرطانی) پروستات معروف به هیپرپلازیایاهیپرتروفی پروستات
3ـ التهاب پروستات (Prostatitis)


سرطان پروستات ناشی از رشد غیرقابل كنترل سلول‌های پروستات بوده و معمولاً دارای علائم ذیل می‌باشد:


تكرر ادرار به ویژه در شب، منقطع بودن ادرار، احساس درد و سوزش در هنگام خروج ادرار،‌ احساس درد در قسمت پایین كمر و لگن خاصره، وجود خون در ادرار.


تورم پروستات، فرم بی‌خطر اختلال در پروستات می‌باشد كه اغلب معروف به BPH است. این بیماری با سن، رابطه مستقیم داشته و معمولاً از 50 سالگی در آقایان بروز می‌نماید. 40 تا 50 درصد مردان 50 ساله به این نوع پروستات مبتلا می‌باشند كه در اثر آماس یا متورم شدن (بزرگ شدن) غده پروستات و به دلیل آلودگی‌های میكروبی موجود در مجاری ادراری به وجود می‌آید. این نوع اختلال نسبت به دو مورد دیگر غیر معمول‌تر است.


علاوه بر كنترل ژنتیكی اختلالات پروستات، رژیم غذایی نقش قابل توجهی‌ در عدم بروز این بیماری دارد.


عوامل مهم در افزایش سرطان پروستات

1ـ رژیم‌های حاوی غذاهای چرب (اسیدهای چرب اشباع شده) و گوشت‌ها به خصوص در افراد چاق.

2ـ مصرف گوشت‌های حاوی اسید آراشیدونیك و گوشت‌های خام
3ـ رژیم‌های غذایی حاوی اسید آلفالینولنیك و یا وجود سطح بالای این ماده در خون

4ـ مصرف زیاد گوشت قرمز
عوامل مهم در كاهش سرطان پروستات

1ـ مصرف فیبرهای گیاهی(حاوی سلولز و همی‌سلولز) و پروتئین‌های گیاهی نظیر سویا به دلیل داشتن ایزوفلاونی به نام Genistein كه مانع رشد سلول‌های سرطانی می‌شود.

2ـ مصرف سبزیجات مانند انواع كلم‌ها(كلم گل، كلم پیچ، كلم تكمه و...) به دلیل داشتن تركیباتی نظیر ایندول ـ كربونیل، گلوكاریك اسید(كلسیم‌ ـ ‌دی‌ ـ ‌‌گلوكارات) وسولفورافان.
3ـ مصرف گوشت ماهی به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا3

4ـ مصرف سلنیوم، ویتامین‌های D و E و عنصر روی.

تورم پروستات كه به خصوص در افراد مسن، ناشی از بزرگ شدن غده پروستات می‌باشد، علائمی نظیر: مشكلات دفع ادرار، جریان ضعیف و منقطع بودن ادرار، تكرر ادرار به خصوص در شب، عدم توانایی دفع ادرار برای كوتاه مدت و احساس تخلیه نشدن كامل مثانه پس از خروج ادرار را به همراه دارد.

علاوه بر موارد فوق چنانچه تورم پروستات بیش از حد طبیعی باشد، می‌تواند موجب اختلال در حركات دودی معده(اسهال، یبوست)، نارسایی كلیه(مانند افزایش فشارخون و ضربان قلب، عفونت پرده‌های اطراف قلب، رنگ پریدگی بستر ناخن) و اختلالات عصبی گردد.


به منظور پیشگیری از تورم پروستات علاوه بر رعایت نكات ذكر شده، مصرف مواد غذایی حاوی مس و روی، اسیدهای آمینه گلایسین، آلانین، گلوتامین و رنگدانه لیكوپن (رنگ قرمز گوجه فرنگی) بسیار مؤثر و حائز اهمیت می‌باشد.


همانطور كه بیان شد، علت التهاب پروستات، عوامل باكتریایی است. بنابراین مصرف آنتی بیوتیك‌هایی كه طبق تجویز و با صلاحدید پزشك متخصص انجام می‌گیرد، می‌تواند در درمان این عارضه مفید باشند. هم‌چنین انجام ورزش‌های متناسب می‌تواند تأثیرگذاری داروها را افزایش دهد.


در كنار مصرف مواد غذایی مناسب برای پیشگیری از ابتلاء، چنانچه بیماری حاد شود، می‌توان از گیاهان دارویی مفید برای درمان اختلالات پروستات (به ویژه تورم) بهره جست. از جمله این گیاهان دارویی می‌توان به نخل اره‌ای ایرانی، گزنه، كدوی پوست كاغذی، كتان روغنی، شیرین بیان، قارچ گانودرما، جینسینگ آسیایی، تویا، سویا، ادریسی، دم‌اسب، ذرت، شبدر قرمز، چای سبز، انگور خرس، مِلون تلخ(خربزه وحشی)، بارهنگ(اسفرزه) آبی و خربزه درختی اشاره كرد كه اینك به توضیح آنها می‌پردازیم:


1ـ گزنه (انجره): گیاهی گرم و خشك كه عمدتاً از پیكر رویشی آن(ساقه، برگ‌ و ریشه) برای درمان استفاده می‌شود. به منظور درمان تورم و التهاب پروستات می‌توان روزی سه نوبت در هر نوبت یك قاشق مرباخوری از پیكر رویشی خشك و خرد شده گزنه را در یك فنجان آب جوش دم كرده، پس از 15 دقیقه میل نمود. هم‌چنین دم كرده ریشه گزنه نیز در درمان تورم پروستات بسیار مفید است.

2ـ دانه‌های كدوی طبی (كدوی بذر برهنه): این گیاه، بومی ایران نبوده و در طی سالیان گذشته توسط دكتر رضا امیدبیگی وارد كشور گردیده كه در همین جا می‌بایست از زحمات و خدمات ارزنده ایشان در جهت احیاء طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی اصلاح شده و كمك به حفظ عرصه‌های طبیعی كشور تشكر و قدردانی نمود.

قسمت مورد استفاده این گیاه در درمان تورم پروستات و سوزش مجاری ادراری، دانه‌های بدون پوست می‌باشند كه به صورت خام و یا فرآوری شده (روغن حاصل از دانه‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرند. افراد دچار چنین اختلالاتی می‌توانند روزی سه نوبت در هر نوبت بین 10 تا 15 عدد از دانه‌ها و یا در صورت دراختیار داشتن روغن آن، روزی سه نوبت در هر نوبت 15 تا 20 قطره از روغن را میل نمایند.


3ـ نخل اره‌ای ایرانی: این گیاه نوعی نخل زینتی است كه عموماً در شرایط آب و هوایی گرم رشد می‌یابد. قسمت مورد استفاده این گیاه میوه‌های رسیده سیاه مایل به آبی است كه پس از خشك شدن استفاده می‌شود. این میوه معمولاً به صورت‌های ذیل استفاده می‌شود:

میوه خام خشك، چای، پودر میوه خشك شده، قرص میوه خشك شده و تنتورهای مایع.

3ـ شیرین بیان: گیاهی است با طبیعت گرم و خشك كه ریشه و ریزوم‌ها، اندام دارویی آن محسوب می‌شوند. اگر چه كاربرد اصلی این گیاه، درمان اختلالات مربوط به سیستم گوارش نظیر زخم معده، زخم روده، زخم اثنی عشر و ورم معده و روده می‌باشد،


اما در درمان تورم پروستات نیز مفید است. مصرف روزانه سه نوبت دم كرده پودر ریشه شیرین بیان، هر نوبت یك قاشق چای‌خوری در یك لیوان آب جوش و پس از 15 دقیقه میل نمودن، جهت درمان بسیار مؤثر می‌باشد. درصورت موجود نبودن پودر می‌توان از جوشانده ریشه‌های خرد شده استفاده نمود.


4ـ چای سبز: این گیاه به لحاظ دارا بودن ماده‌ كوئرسیتین كه یك آنتی اكسیدان بسیار قوی می‌باشد، در درمان تورم پروستات مفید است. هم‌چنین به دلیل خاصیت ضد باكتریایی این ماده، از چای سبز در درمان التهاب پروستات نیز استفاده فراوانی می‌شود. جهت مصرف می‌توان روزانه سه نوبت، هر نوبت یك قاشق مرباخوری از چای سبز را در یك لیوان آب جوش دم كرده، پس از 15 دقیقه میل نمود.


5ـ كتان روغن: قسمت مورد استفاده این گیاه، دانه‌های آسیاب شده آن و یا روغن استخراج شده از دانه‌ها می‌باشد. لازم به ذكر است دانه‌های كتان دارای طبیعت گرم و تر می‌‌باشند. جهت مصرف می‌توان روزانه سه نوبت هر نوبت یك قاشق مرباخوری از پودر كتان و یا یك قاشق چای‌خوری روغن دانه‌ها را مصرف نمود.


6ـ شبدر قرمز: دارای طبیعتی گرم و تر بوده و اندام مصرفی آن گل‌ها می‌باشند. مصرف سه نوبت در روز از دم كرده یك قاشق مرباخوری از گل‌های خشك شده آن و میل نمودن آن پس از 15 دقیقه می‌تواند برای درمان تورم پروستات مفید باشد.


7ـ دم اسب: گیاهی است كه در نواحی معتدل و مرطوب جهان یافت می‌گردد. طبیعت این گیاه سرد و خشك است و اندام مصرفی آن پیكر رویشی گیاه می‌باشد. به لحاظ وجود ماده سیلیكا دراین گیاه، مصرف آن می‌تواند التهاب‌های پروستات و مشكلات ادراری را به حداقل برساند. مصرف روزانه دو گرم از پودر گیاه خشك شده دم اسب برای درمان التهاب پروستات توصیه شده است. مصرف بیشتر آن عوارضی نظیر افزایش فشارخون را به دنبال خواهد داشت.طبقه بندی: گیاهان دارویی، علل و درمان بیماریها،
برچسب ها: بیماری پروستات، بیمار، پروستات، عوامل مهم در افزایش سرطان پروستات، تورم پروستات،
[ یکشنبه 25 فروردین 1392 ] [ 13:09 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic