سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>
 آنچه که باید درباره بیماری پارکینسون بدانیم

http://mihansalamat.ir/up/images/fvcq8q6zvam4dqc6j3.jpg

   بیماری‌ پارکینسون‌ یک‌ بیماری‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ در بزرگسالان‌ مسن‌تر که‌ مشخصه‌ آن‌ سفتی‌ عضلانی‌ پیشرونده‌ تدریجی‌، لرزش‌ و از دست‌ رفتن‌ مهارت‌های‌ حرکتی‌ است‌. ....

این‌ اختلال‌ هنگام‌ رخ‌ می‌دهد که‌ نواحی‌ خاصی‌ از مغز توانایی‌ خود در تولید دوپامین‌ (یکی‌ از ناقلین‌ عصبی‌ در مغز) را از دست‌ می‌دهند. 


 این بیماری، بیماری حرکتی است که 1 تا 2 درصد افراد بالای 65 سال را درگیر می کند ودر خانم ها و آقایان به یک میزان دیده شده است.همچنین اگرچه این بیماری در بزرگسالان دیده می شود ولی 5 درصد این بیماری در جوانان نیز مشاهده می شود.بیماری پارکینسون، بیماری حرکتی است که با لرزش اندام ها، کندی حرکات، اختلال راه رفتن، نا توانی در حفظ وضعیت بدن و در مراحل بعدی اختلال شناختی نیزمشاهده می شود.  علامت مشخص در این بیماری لرزش دست ها است که اصطلاحا لرزش در هنگام استراحت به وجود میآید و در حین انجام کار بر طرف می شود. این لرزش که معمولا به صورت حرکات متناوب انگشت ها ،نمایی شبیه شمردن پول است. معمولا علاوه بر لرزش دست ها، در پاها نیز گاهی لرزش مشاهده می شود ولی بر عکس بیماری های دیگر سر وگردن را دچار مشکل نمی کند.

http://mihansalamat.ir/up/images/0op4215v6bp8oz7e9mv.jpg


علایم‌ شایع‌

    لرزش‌، به‌ خصوص‌ در حالت‌ عدم‌ حرکت‌ اندام‌
    سفتی‌ عضلانی‌ و کندی‌ حرکت‌ در کل‌ بدن‌
    راه‌ رفتن‌ نامتناسب‌ به‌ حالتی‌ که‌ پاها به‌ زمین‌ کشیده‌ می‌شوند و فاصله‌ پاها از هم‌ بیشتر از حالت‌ طبیعی‌ است‌.
    قامت‌ خمیده‌
    از بین‌ رفتن‌ حالت‌ چهره‌
    تغییرات‌ صدا؛ صدا ضعیف‌ و بم‌ می‌شود.
    اختلال‌ بلع‌، آبریزش‌ دهان‌
    توانایی‌ ذهنی‌ تا مراحل‌ پیشرفته‌ بدون‌ تغییر می‌ماند و در مراحل‌ پیشرفته‌ به‌ آهستگی‌ کاهش‌ می‌یابد.
    افسردگی‌، عصبی‌ بودن‌ 

http://mihansalamat.ir/up/images/yb7yb1gd31yqkk8qry.jpg

علل‌

    علت‌ این‌ اختلال‌ در اغلب‌ موارد ناشناخته‌ است‌. بعضی‌ موارد آن‌ ناشی‌ از داروهایی‌ نظیر فنوتیازین‌ها؛ آسیب‌ مغزی‌؛ تومورها؛ آنسفالیت‌ پس‌ از آنفلوانزا؛ عفونت‌ با ویروس‌های‌ دارای‌ رشد آهسته‌؛ یا مسمومیت‌ با مونواکسیدکربن‌ (احتمالاً) می‌باشد. 

تحقیقات زیادی که در مورد علت ویروسی یا باکتریایی این بیماری انجام شده عدم ارتباط این نوع میکروبها را با بیماری پارکینسون ثابت نمود و بنابراین می توان گفت که پارکینسون یک بیماری عفونی نمی باشد.

در بعضی از شرایط  افرادی که ضربه مغزی می شوند مثل بوکسورها، مسمومیت با فلزات به ویژه در معادن منگنز، یا سکته های مغزی در ایجاد این بیماری بسیار موثر است.

در افراد جوان کمتر از 50 سال معمولا زمینه ژنتیکی وجود دارد که از طریق وراثتی به پارکینسون مبتلا می شوند. 
اگر فرد جوان باشد با تست های ژنتیکی می توان تشخیص داد که  به این بیماری مبتلا است  یا خیر.
مراقبت‌های تغذیه‌ای در بیماری پارکینسون (Parkinson
پارکینسون نوعی اختلال عصبی- عضلانی است که به سبب تحلیل سلول‌های مغزی تولید کننده دوپامین (یک نوع انتقال دهنده پیام عصبی) بروز می‌یابد. این بیماری اغلب در دوره سالمندی و در سنین بالای 60 سال رخ می‌دهد. بعضی علایم پارکینسون عبارتند از لرزش دست و انگشتان، سفتی و انعطاف‌ناپذیری عضلات، اختلال در جویدن، بلع غذا و صحبت کردن، و اختلال در حرکت.

 توصیه‌های تغذیه‌ای در بیماری پارکینسون

- به منظور جلوگیری از بروز چاقی یا لاغری در این بیماران، باید میزان انرژی تدارک دیده شده برای ایشان، متعادل و متناسب باشد.

- برای جلوگیری از کم‌آبی و یبوست، این بیماران باید به میزان کافی آب و مایعات بنوشند.

- در صورت وجود مشکلات بلع، غذای این بیماران باید نرم و به شکل مایعات غلیظ یا پوره باشد.

- از آنجایی که بیشتر این بیماران از داروی «لوودوپا» (Levodop) استفاده می‌کنند و موادغذایی پروتئینی سبب کاهش تاثیر این دارو می‌شوند، ضروری است که مصرف غذاهای پروتئینی در طول روز محدود شود. در این ارتباط بهتر است مصرف غذاهای پروتئینی به‌طور عمده در وعده‌های شام و پیش از خواب صورت گیرد. همچنین به سبب محدودیت مصرف غذاهای پروتئینی در برنامه غذایی این بیماران، باید از منابع پروتئینی با ارزش بیولوژیک بالا همچون لبنیات، تخم مرغ و گوشت‌ها برای ایشان استفاده کرد.

- در صورت محدودیت مصرف شیر و جایگزین‌های آن به کمتر از دو واحد در روز، مصرف مکمل کلسیم برای این بیماران ضروری خواهد بود.

- ویتامین B6 باید حتما به میزان توصیه شده مصرف شود، زیرا مصرف زیاد این ویتامین می‌تواند بر متابولیسم داروی «لوودوپا» تاثر بگذارد. بعضی منابع غنی ویتامین B6  عبارتند از حبوباتی همچون نخود و لوبیا، بعضی انواع ماهی مانند ماهی آزاد و تن، سبوس و جوانه گندم.

- الکل و کافئین نیز بر متابولیسم داروی «لوودوپا» اثر می‌گذارند و باید شکل محدود مصرف شوند.

- مصرف ویتامین‌های B12 (که گوشت از جمله منابع غنی آن است) و یا C (که در مرکبات و سبزی‌ها به رنگ سبزتیره به مقدار زیاد یافت می‌شود) باید در این بیماران افزایش یابد.

- از آنجایی که برخی داروهای مورد استفاده این بیماران از جمله لوودوپا، بنزوتروپین و داروهای ضدافسردگی سبب بروز علایم گوارش همچون خشکی دهان، تهوع، استفراغ و یبوست می‌شوند، لازم است که آن داروها همراه با غذا و یا بلافاصله پس از صرف غذا مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه تشخیص:
تشخیص بیماری پارکینسون براساس علائم و نشانه هایی است که پزشک در طی معاینه به آنها پی می برد. آزمایش خون و عکسبردری با اشعه ایکس معمولاً لازم نیست و روشهای اختصاصی مثل انجام سی تی اسکن
یا ام آر آی عموماً در این موارد مفید واقع نمی شوند. در واقع چنین روشهایی اغلب در بیماران دچار پارکینسون نشان دهنده وضعیت طبیعی است.

درمان بیماری پارکینسون

درمان بیماری پارکینسون علامتی است، یعنی فرد تا زمانی که دارو مصرف می کند علامتش کنترل می شود ولی اگر قطع کند بیماری باز می گردد و این طور نیست که علائم رفع شود و بهبودی کامل داشته باشد.

همچنین درمان بیماری پارکینسون براساس جایگزینی آن مواد شیمیایی در مغز که در این بیماری کاهش می یابد، صورت می پذیرد. ماده شیمیایی اصلی که در بیماری پارکینسون کاهش می یابد “دوپامین” نام دارد که به تدریج و در طی چند سال قبل زا اینکه علائم و نشانه های بیماری آشکار شوند کاهش می یابد.

داروهای‌ ضدپاركینسون‌:
۱.بروموكریپتین‌:یا(پارلودل)با فعال کردن گیرنده های دوپامینی پس سیناپسی باعث مهار و ازاد شدن پرو لاکتین می شود.
و با اثر گذاشتن بر روی رسپتورها ی دوپا مینی جسم اسیب دیده باعث بهبودی پارکینسون می شود.


۲. لوودوپا سی داروی ضد پارکینسون شناخته شده مکانیسم اثرش هم به این صورت است که دکربوکسیلاسیون لوودوپا در محیط به وسیله ی کاربی دوپا مهار می شود بیشتر لوودوپا به مغز منتغل می شود و به دوپا مین تبدیل می شود.


۳. كاربی‌دوپاو سلژیلین(که برای‌ به‌ حداكثر رسیدن‌ اثربخشی‌ لوودوپا و كاربی‌ دوپا تجویز می‌شود). همه‌ این‌ داروها لرزش‌ و سفتی‌ عضلانی‌ را كاهش‌ می‌دهند ولی‌ اغلب‌ عوارض‌ جانبی‌ قابل‌ توجهی‌ نیز دارند.
فیزیورتراپی ، کاردرمانی و گفتار درمانی می توانند در مراحلی از درمان مورد استفاده قرار بگیرند اما هیچکدام نمی توانند جای درمان دارویی را بگیرند.
هدف از درمان بااین روشها فعال نگه داشتن بدن و اجازه دادن به بیمار به انجام کارهای روزمره اش می باشد.

فیزیوتراپی:
فیزیوتراپی دارای منافع ویژه ای برای بعضی از مشکلات این بیماران می باشد. همچنین می تواند در تقویت روحیه بیمار و در قانع کردن اینکه یک کار فعالانجام می دهد و در درمان خودش نقش مهمی بازی می کند، اثرات مفیدی داشته باشد.

تمرینات ورزشی:
انجام فعالیتها و حرکات ورزشی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا مفصل ها و عضلات حرکت نموده، سفتی بیمار کم شده و وضعیت بدنی او بهتر می شود.
راه رفتن یکی از مهمترین و با ارزش ترین تمرینات ورزشی می باشد. در هنگام راه رفتن باید سعی نمود که پشت را صاف نگه داشت، شانه ها به عقب بروند و سر راست نگه داشته شود. واضح است که باید بیمار از راه رفتن روی زمین ناهموار، برفی و خیس اجتناب نماید.

گفتار درمانی:
بسیاری از بیماران از اینکه نحوه صحبت کردنشان فرق کرده است ناامید و خجالت زده می شوند. به تدریج متوجه می شوید که صحبت های بیمار آرام و آهسته شده و قادر به بلند صحبت کردن نمی باشد و شما مدام باید از او بخواهید که حرفش راتکرار کند یا بلندتر صحبت کند. جلمات وی ممکن است بصورت بریده بریده و با شک گفته شوند و هیچ گونه تغییری در زیر و بمی شدت صداها ایجاد نشود.
یک متخصص گفتاردرمانی می تواند با انجام آموزشهایی در صحبت کردن تا حد زیادی به بیمار کمک کند تا ارتباط کلامی آسانتر برقرار کند.

درمان پارکینسون باطب سنتی چین

متخصصان هنگ کنگی در یک مطالعه جدید دریافته‎اند که طب چینی می‎تواند برای درمان پارکینسون مفید باشد.

 
بر اساس نتایج این مطالعه طب چینی برای مقابله با علائم خاص از بیماری پارکینسون موثر است و در عین حال عوارض جانبی ناشی از داروهایی را که برای درمان این بیماری مصرف می‎شوند، کاهش می‎دهد. 

این متخصصان بر آنند که نوعی گیاه سنتی چینی با نام محلی "کوتنگ" که برای درمان فشارخون بالا مورد استفاده قرار می‎گیرند به بیماران مبتلا به پارکینسون کمک می‎کند که بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و همچنین کمتر با مشکلاتی همچون افسردگی و اختلالات خواب مواجه شوند.

 

طبق این مطالعات در حال حاضر درمان قطعی برای پارکینسون وجود ندارد، اما طب چینی می‎تواند به بهبود این بیماری کمک کند.
طبقه بندی: دانشجویان پزشکی بخوانند، طب سنتی، علل و درمان بیماریها، اطلاعات دارویی،
[ پنجشنبه 4 مهر 1392 ] [ 17:24 ] [ حمید بابوسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات