سایت تخصصی گیاهان دارویی.بزرگترین مرجع گیاهان دارویی. درمان ساده بیماریها با گیاهان دارویی.خواص میوه ها.خواص سبزی ها .داروهای گیاهی.اطلاعات دارویی.درمان لاغری.درمان چاقی.بیماریهای شایع.اخبار سلامت.اخبار پزشکی.تریاژ.
تندرستی را در طبیعت جستجو کنید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
<>

 

آرتروز چیست؟

  

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

 

 آرتروز یک پروسه طبیعی است که همراه با افزایش سن، غضروف‌های مفصلی را درگیر می‌کند؛ آرتروز ارتباط مستقیم با چاقی و همچنین فشاری که روزانه به مفصل وارد می‌شود، دارد.


 آرتروز بیماری نیست، بلکه آرتروز یک پروسه‌ی طبیعی است که همراه با افزایش سن، غضروف‌های مفصلی نیز خود به خود دچار حالت کهنگی می‌شوند.


 

 احتمال بروز آرتروز در مفاصلی که تحت فشار هستند بیشتر است،  هر مفصلی که در طول کارهای روزمره بیشتر کار کند و تحت فشار باشد در معرض ابتلا به آرتروز قرار می‌گیرد. به طور کلی احتمال بروز آرتروز در مفاصل زانو، لگن، مچ پا و همچنین از میان مفاصل دست، شصت بیشتر از سایر مفاصل در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارند.


آرتروز زودرس 

 شکستگی مفصل، پارگی رباط‌های اطراف مفصل یا پارگی رباط‌های اطراف کپسول مفصل سبب ایجاد آرتروز زودرس در آن مفصل خاص می‌شود که آن را آرتروز بعد از ضربه می‌نامند.


گاهی بعضی از بیماری‌ها نیز سبب ایجاد آرتروز زودرس می‌شوند. به عنوان مثال در بیماری هموفیلی که فرد با ضربه‌های کوچک دچار خونریزی می‌شود و همچنین با توجه به احتمال ایجاد خونریزی در مفاصل، باعث ایجاد ساییدگی و خوردگی مفصل می‌شود. به طور کلی آرتروز زودرس در بیماران هموفیلی شایع است.


عفونت مفاصل از دیگر مواردی است که آرتروز زودرس را سبب می‌شود، در این بیماری هجوم گلبول‌های قرمز در محل و موادی که این گلبول‌ها ترشح می‌کنند، سبب می‌شوند غضروف مفصل لیز شود، بنابراین غضروف این مفاصل نیز در معرض ابتلا به آرتروز زودرس قرار دارند.


 آرتروز زانو از موارد شایع در ایرانی‌ها است ,در جوامع شرقی به ویژه در نزد ایرانی‌ها به دلیل نوع نشستن و همچنین استفاده از نوع توالت ایرانی، زانوها بیشتر از سایر مفاصل در معرض آرتروز قرار دارند. در جوامع غربی نیز به دلیل استفاده‌ زیاد از انواع مبل و صندلی برای نشستن، آرتروز در مفصل لگن شایع است.


 تاثیر عوامل ژنتیکی در بروز آرتروز 

 به تازگی یک ژن در ایجاد آرتروز شناخته و معرفی شده که ممکن است علت آرتروز ژنتیکی باشد؛ اما این امر هنوز ثابت نشده است. به طور کلی هر چه فعالیت بدنی بیشتر باشد احتمال ایجاد آرتروز بیشتر است.


رابطه‌ مستقیمی بین آرتروز و فشاری که روزانه به مفصل وارد می‌شود،دارد جامعه‌ ورزشکاران به ویژه کشتی‌گیران، وزنه‌برداران و فوتبالیست‌ها که فشار زیادی به مفاصل‌شان وارد می‌شود بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به آتروز قرار دارند. همچنین در کشاورزان و آهنگران به دلیل کارهای فیزیکی شدید، در کارگران به علت کارهای یدی سنگین و بافنده‌ها احتمال ایجاد آرتروز زیاد است.

 

علایم آرتروز 

 

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

 

 خشكی مفاصل و درد از اولین علایم آرتروز در مفصل مبتلا است که میزان آن با استراحت کاهش پیدا کرده و با فعالیت شدیدتر می‌شود. مقدار کمی تورم در اطراف مفصل مبتلا به آرتروز مشاهده می‌شود. همچنین تغییر شکل مفصل از علایم بارز آرتروز است.


 ورزش‌های سبک بدنسازی و تقویت عضلات و همچنین تغذیه‌ خوب شامل استفاده از لبنیات، میوه، سبزیجات تازه و انواع ویتامین‌های مورد نیاز بدن، در صورتی که از دوران نوجوانی و به طور منظم به کار گرفته شوند، در عدم ابتلا به آرتروز نقش موثری دارند.


رعایت نکردن نکات بهداشتی تغذیه و افزایش وزن بدن، خطر ابتلا به آرتروز را بیشتر می‌کند، و به طور کلی آرتروز رابطه‌ مستقیم با چاقی دارد. هر چه فرد چاق‌تر باشد مفصل‌های لگن و زانو زودتر ساییده شده و دچار آرتروز می‌شود.


 ترکیبات دارویی برای بهبودی آرتروز شناخته نشده است، ‌در صورت ایجاد آرتروز در مفاصل اندام تحتانی، اولین توصیه‌ پزشکی کاهش وزن است. ترکیبات دارویی که سبب بهبودی آرتروز شوند شناخته نشده است؛ تنها برای تحمل درد مسکن تجویز می‌شود. همچنین برای تقویت عضلات اطراف مفصل و کم شدن فشار بر روی مفصل فیزیوتراپی توصیه می‌شود. با انجام دوره‌های فیزیوتراپی و کم شدن فشار از روی مفصل از پروسه‌ آرتروز جلوگیری ‌شده و درد نیز قابل تحمل‌تر می‌شود.


 داروهای جدیدی به نام گلوکزامین و کندروتین برای تغذیه‌ سلول‌های غضروفی ارایه شده است. بهتر شدن تغذیه سلول‌های غضروفی داخل مفصل سبب می‌شود سلول‌های غضروفی دیرتر دچار استحاله شوند. امروزه این داروها در بعد وسیعی استفاده می‌شوند و افراد با استفاده از این داروها احساس نرمی در مفصل ‌کرده و دچار درد کمتر می‌شوند.


 همچنین داروی دیگری وارد بازار شده است که در داخل مفاصل به ویژه مفصل زانو تزریق می‌شود که خاصیت مایع بین مفصلی داشته و به صورت سنتتیک ساخته می‌شود. پس از تزریق دارو، فرد حدود دو الی سه ماه احساس راحتی می‌کند و مفصل از حالت خشکی خارج و نرم می‌شود.


 درمان قطعی آرتروز را جراحی و تعویض مفصل می باشد . زمانی که بافت‌های غضروفی یک مفصل از بین رفت بهترین روش درمان، جراحی و تعویض مفصل است. در این زمینه مفصل‌های مختلفی ارایه شده است که عمر مفید آنها حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال است. 
  


 

ورزش درمانی و فیزیوتراپی:

بدون شک یکی از روشهای موثر در درمان آرتروز ورزش درمانی و فیزیوتراپی توسط فیزیوتراپیست مجرب است .

متاسفانه در بعضی کلینیک های فیزیوتراپی دستگاه درمانی انجام می شود در حالیکه دستگاه وسیله ایست برای کمک به بیمار و فیزیوتراپیست جهت بهبود عملکرد مفصل و بدن و بدون استفاده از تبحر خود در نوع ورزش و درمانهای دستی و نتیجه موقت و نامطلوب خواهد گرفت و در واقع موجبات صدمه بیشتر به مفاصل را فراهم خواهد آورد.

 

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

كشش عضلات پشت ساق و پشت ران

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

تقویت عضله چهار سر ران با نظارت فیزیوتراپیست

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

پیاده روی در سطح هموار و با سرعت مناسب

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

ورزشهای زنجیره بسته عضله چهار سر ران .كمی زانو را خم كنید و مدت كوتاهی تحمل وزن نمایید و سپس حركت را تكرار كنید.

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

تقویت عضله چهار سر ران بدون وزنه

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

شكلهای مختلف تقویت عضله چهار سر ران

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

خم و راست كردن زانو

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

پا دوچرخه

تقویت عضله ابداكتور ران

طب سوزنی:

 طب سوزنی در صورتیكه همراه با برنامه توانبخشی باشد یكی از روشهایی است كه تاثیر آن روی آرتروز در مجامع بین المللی به اثبات رسیده است و كمك شایانی به بیماران خواهد كرد .

www.mihansalamat.com | کانون سلامت ایرانیان |

لیزر درمانی:

تاثیرات مفید آن بسته به نوع لیزر انتخابی و دانش تیم درمانی متفاوت است .(به بحث لیزر درمانی مراجعه كنید).
طبقه بندی: مقالات پزشکی، آرتروز را چطور مهار کنیم، علل و درمان بیماریها،
برچسب ها: چگونگی بروز آرتروز، علایم آرتروز، متخصص ارتوپدی، فوق تخصص جراحی دست، آرتروز چیست؟، آرتروز، ارتباط مستقیم با چاقی، آرتروز بیماری نیست، بلکه آرتروز یک پروسه‌ی طبیعی است، احتمال بروز آرتروز، آرتروز در مفاصل زانو، لگن، مچ پا، آرتروز در مفاصل لگن، آرتروز زودرس، عفونت مفاصل، تاثیر عوامل ژنتیکی در بروز آرتروز، ویژه کشتی‌گیران، وزنه‌برداران، علایم، گلوکزامین و کندروتین، تغذیه‌ سلول‌های غضروفی، درمان قطعی آرتروز، ورزش درمانی و فیزیوتراپی، ورزش درمانی در آرتروز، تقویت عضله چهار سر ران، تقویت عضله چهار سر، تقویت عضله ابداكتور ران،
[ چهارشنبه 6 بهمن 1389 ] [ 13:14 ] [ حمید بابوسن ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات